owady-magazynowe

Kobielatka kawowa (Araeocerus fasciculatus)

Występowanie: Europa, Azja południowo-wschodnia, Australia, Ameryka Środkowa; w Polsce nie występuje często, najczęściej w miastach portowych.

Wygląd: Wydłużone ciało o kolorze szarobrązowym osiąga długość od 2 do 5mm. Jest ono pokryte szczecinkami o kolorze białym. Widoczna mała głowa z wyciągniętym ryjkiem. Przedplecze w kształcie trapezu. Czułki nie przekraczają połowy długości ciała wołka. Podzielone są na trzy człony. Nogi natomiast długie, które zgrubiają się bliżej ud.

Zasiedlenie: Na otwartej przestrzeni preferują ciepłą, wręcz tropikalną temperaturę. W pomieszczeniach zamkniętych natomiast występują, kiedy temperatura jest niska. Najczęściej można spotkać je nasionach kawy i kakaowca oraz suszonych owocach orzechach i kukurydzy.

Okres lęgowy i czas pojawiania się: Samica składa około 130 jaj wprost na nasiona bądź owoce. Wylęgłe larwy zaczynają drążyć tunele. Aby szkodniki rozwinęły się, potrzebują temperatury minimalnej, jaką jest 22°C oraz wilgotności powyżej 60%. Najlepsze jednak warunki na rozwój to temperatura na poziomie od 28°C do 32°C.

Informacje dodatkowe: Larwy tworzą nieregularne tunele, które w większości wypełnione są drobną mączką drzewną. Przepoczwarczenie odbywa się wewnątrz ziarna.

Szkody i ich zapobieganie: Największe szkody przynosi w krajach ciepłych, gdzie żeruje bezpośrednio na nasionach. W ogrzewanych magazynach szkody mogą, lecz nie muszą okazać się względnie duże. Natomiast w krajach o chłodniejszym klimacie nie przynosi większych szkód z racji na znikome występowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.