Wykarczak sosnowiec

Wykarczak sosnowiec

Arphalus rusticus

Występowanie

Wykarczak sosnowiec jest powszechny w Europie i północnej Azji. Najliczniejszy w niżowych, ubogich, zwłaszcza przerzedzonych drzewostanach sosnowych.

Morfologia

Długość 9- 30 mm, kolor jasny lub ciemnobrunatny. Przedplecze o bokach zaokrąglonych z płaskimi wgnieceniami na tarczy. Larwa białożółta długości 35 mm.

Biologia

Chrząszcze latają po zmroku od początku czerwca do połowy września, najliczniej jednak od końca czerwca do połowy sierpnia. Samice składają nawet do 800 jaj w pęknięciach drewna i szparach grubej kory. Całe żerowisko jest silnie wypełnione mieszanką mączki drzewnej, kału larw i wiórków. Wiosną w roku wylotu chrząszcze larwy sporządzają kolebki poczwarkowe. Są one oddalone od powierzchni drewna o kilka centymetrów. Larwy wygryzają dla przyszłych chrząszczy chodniki wyjściowe zakończone owalnymi otworami, którymi chrząszcze opuszczają drewno. Czas życia generacji uzależniony jest od trzech czynników. Są to: wartość odżywcza drewna, temperatura drewna i wilgotność. Wykarczak preferuje otoczenie ciepłe i wilgotne. Wymagania pod względem wilgotności uzależnione są od wieku larw. Larwy młode wymagają wilgotności na poziomie co najmniej 20 %, ale wymagania te spadają wraz z wiekiem.

Rodzaj i wielkość wyrządzanych szkód

Wykarczak sosnowiec to jeden z najgroźniejszych szkodników drewna i konstrukcji drewnianych.

Zapobieganie i zwalczanie

W celu ograniczenia strat powodowanych przez wykarczaka sosnowca należy przestrzegać zasad higieny lasu i składowisk. Ważną metodą zwalczania wykarczaka sosnowca jest stosowanie drzew pułapkowych. W miejscach, gdzie wykarczak występuje masowo można zredukować jego liczebność poprzez opryskanie materiału lęgowego insektycydami. Zwalczania wykarczaka sosnowca w drewnie zazwyczaj się nie prowadzi, bo kończy on tam tylko swój rozwój i nie zasiedla go ponownie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.