30 listopada 2016

Carpophilus

insektpol-fumigacja

Carpophilus (Carpophilus) marginellus

Występowanie: Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Belgii, Holandii, Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji; do Polski przywędrował wraz towarami importowanymi.

Wygląd: Ciemnobrązowe owady wyjątkiem jasnych odnóży, których długość dochodzi do 3 cm. Ich ciało jest wydłużone. Posiadają one czułki, których końce są charakterystycznie zaokrąglone. Ciało oprócz dwóch ostatnich segmentów pokryte jest przedpleczem na którym widać małe kropki.

 Podobnie jak inne szkodniki żywności, nie czują się dobrze na otwartej przestrzeni, jednak zdarza się spotkać je również tam, najczęściej na rozkładających się, wilgotnych ziarnach zbóż. W pomieszczeniach zamkniętych natomiast najliczniej występują w sklepach spożywczych oraz magazynach także z produktami spożywczymi. W krajach o ciepłym klimacie atakują zarówno banany jak i pasze zwierzęce.

Okres lęgowy i czas pojawiania się: Nie ma wystarczających informacji na temat rozmnażania oraz okresu larwalnego.

Informacje dodatkowe: Z racja na rzadkie występowanie tego szkodnika, można powiedzieć, że nie przynosi on większych szkód. Owady te bardzo szybko zaaklimatyzować się w każdych warunkach, co w przyszłości może doprowadzić do ich licznego występowania na całej planecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.