Choroby, jakie przenoszą gołębie

Choroby, jakie przenoszą gołębie

Gołębie, na pozór miłe i sympatyczne ptaki, które karmi się w dużych miastach, w rzeczywistości są dużym zagrożeniem dla ludzi. Są one nosicielami nie tylko pasożytów (np. pchły) ale także groźnych bakterii i wirusów. Poniżej przedstawione są najczęstsze choroby wywoływane przez te ptaki.

1. Salmonelloza– choroba wywołana przez groźne baterie salmonelli znajdujące się w odchodach ptaków, których objawy pojawiają się już po kilkunastu godzinach. Objawami są: silne bóle brzucha, wymioty oraz biegunka, gorączka. Choć objawy wydają się ciężkie, choroba nie przynosi większych szkód dla organizmu.

2. Ornitoza– objawy wywołuje Chlamydia psittaci. Do zarażenia dochodzi poprzez wdychanie oparów suchych odchodów zwierzęcia. Można także zachorować, kiedy ma się bezpośredni kontakt z osoba wcześniej zarażoną. Jest bardzo niebezpieczna dla życia człowieka. Określa się ją w dwóch fazach: faza pierwsza objawia się dreszczami, gorączką, wymiotami i ogólnym rozbicie (objawy podobne do grypy). Już po tych objawach należałoby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W fazie drugiej z kolei drobnoustroje atakują narządy wewnętrzne organizmu (najczęściej płuca, rzadziej serce). Nie leczona choroba może doprowadzić nawet do śmierci.

3. Obrzeżki– ślina tego szkodnika jest silnie działającym alergenem na organizm człowieka. Dodatkowo, pasożyt ten przenosi inne niebezpieczne bakterie i wirusy, które także zagrażają zdrowiu człowieka. Przechodzą one z gołębi na ludzi. Atakują one skórę, wkłuwając się i zostawiają ślad, który może utrzymywać się dłużej niż jeden rok. Jeżeli miejsce ugryzienia jest na twarzy, wtedy bowiem może dojść do silnej alergii bądź opuchlizny, co może doprowadzić do problemów z oddechem. W najgorszym możliwym przypadku może doprowadzić to do śmierci.

4. Aspergiloza– grzybem, jaki atakuje ludzki organizm jest kropidlaka (Aspergillus). Wywołuje on reakcje alergiczne. Najczęściej atakuje osoby z obniżoną odpornością. Spotykany jest w płucach, rzadziej w nerkach bądź w sercu. Objawem jest przede wszystkim charakterystyczny, świszczący kaszel oraz ciężki oddech. Przy zaatakowaniu nerek dodatkowo mogą wystąpić problemy z oddawaniem moczu bark szybkiej reakcji na chorobą może doprowadzić do śmierci.

5. Borelioza– choroba przenoszona przez obrzeżki. Cechą charakterystyczna zakażenia jest różowo- czerwony rumień. Powikłania po boreliozie są niebezpieczne. Może to być zapalenie stawów czy zapalenie skóry. Jednak najgorszym powikłanie jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenie mięśnia sercowego. Obie mogą doprowadzić do śmierci bądź kalectwa.

6. Ptaszyniec– z łatwością przechodzi z ptaka na człowieka. Ich cecha charakterystyczną jest fakt, że działają one w nocy i wkłuwają się w skórę aż do krwi. Następnego dnia ślad po ukąszeniu podobny jest jak po ugryzieniu komara, jednak po dwóch dobach zaczyna pojawiać się ropień. Ptaszyniec jest także silnym alergenem, który niekiedy może doprowadzić nawet do powstawania astmy.

Tagi: choroby gołębi, zwalczanie gołębi, insektpol, zabezpieczenie przed gołębiami, 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.