firma zwalczająca szkodniki

firma zwalczająca szkodniki

Czym są szkodniki? – Zwalczanie szkodników Gdańsk

Szkodnikami nazywamy wszelkiego rodzaju organizmy, które powodują szkody w gospodarce człowieka. Gatunków szkodników jest wiele, a wyrządzane przez nie szkody są bardzo poważne. W naszym artykule skupimy się na szkodnikach zwalczanych przez firmy pest control czyli firmy zwalczające szkodniki znane też jako firmy DDD. Pominiemy w nim szkodniki, które nie są zwalczane przez firmy pest control na przykład szkodniki upraw zwalczane przez rolników we własnym zakresie jak na przykład stonka ziemniaczana.

W naszym artykule zamieściliśmy podstawowe informacje na temat szkodników. Na początek napiszemy na temat szkodników, których działalność powiązana jest z żywnością. Omówimy szkodniki powodujące straty w gospodarstwach, szkodniki żerujące w zakładach produkcyjnych i szkodniki żerujące w sklepach. Wspomnimy też o szkodnikach żerujących w magazynach za równo zbożowych jak i magazynach sklepów i zakładów produkujących żywność. Z tej części artykuły dowiecie się jakie pasożyty atakują zwierzęta hodowlane, jak zwalczać ptaszyńca, w jaki sposób zwalczane są szkodniki w zakładach produkcyjnych przez firmy pest control, jakie szkodniki występują w zakładach produkcyjnych, jak zabezpieczyć zakład produkcyjny przed szkodnikami, jak firmy pest control zwalczają szkodniki w sklepach, jak zwalczane są przez firmy pest control szkodniki w magazynach zbożowych i jakie szkodniki występują w magazynach zbożowych.

Po omówieniu szkodników, których działalność powiązana jest z żywnością zajmiemy się szkodnikami, których działalność powiązana jest z drewnem. Z tej części artykułu dowiecie się jak firmy zwalczające szkodniki zwalczają szkodniki drewna i jak zabezpieczyć drewno przed szkodnikami. W następnej części artykuły zajmiemy się szkodnikami, których działalność powiązana jest z archiwaliami, muzeami i innymi tego typu miejscami. Z tej części artykułu dowiecie się jakie owady żerują w archiwaliach i jak zabezpieczyć archiwalia przed szkodnikami. Na koniec naszego artykułu zajmiemy się szkodliwą działalnością prowadzoną przez szkodniki, których szkodliwa działalność odbywa się przede wszystkim na zewnątrz naszych budynków takimi jak krety i ptaki. Z tej części naszego artykułu dowiemy się jak firmy pest control zwalczają krety, jak firmy zwalczające szkodniki zwalczają ptaki i jak firmy zwalczające szkodniki zwalczają gołębie.

Straty powodowane przez szkodniki

Szkodniki muszą jeść nie ma zatem nic dziwnego w tym, że duża część ich działalności i powodowanych przez nie strat powiązana jest z produkcją, magazynowaniem i przetwarzaniem żywności.

Szkodniki w gospodarstwach rolnych

Szkodniki powodują poważne szkody na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i magazynowania żywności. Na etapie gospodarstwa rolnego szkodniki zagrażają zarówno uprawianym roślinom jak i hodowanym zwierzętom.

Dla upraw rolnych poważnym zagrożeniem są zwierzęta dzikie zwłaszcza dziki, sarny, jelenie i daniele. Zwierzęta te powodują poważne szkody w uprawach rolnych w miejscach, które znajdują się w pobliżu lasów w których występują wymienione zwierzęta.

Ptaszynieck kurzy

Zwierzętom hodowlanym zagrażają liczne gatunki szkodliwych pasożytów. Każde zwierzę hodowlane atakowane jest przez inne gatunki pasożytów. Jednym z najgroźniejszych pasożytów atakujących zwierzęta hodowlane jest atakujący drób ptaszyniec kurzy. Ptaszyniec kurzy jest jednym z gatunków roztoczy. Jego ciało jest owalne i spłaszczone.

Ptaszyniec kurzy odżywia się krwią drobiu. Ptaszyniec kurzy żyje w kurnikach w pobliżu swoich żywicieli. Ukrywa się w różnego rodzaju znajdujących się w kurnikach szparach, szczelinach i zakamarkach. Siedliskami osobników ptaszyńca kurzego często bywają również gniazda ptaków zwłaszcza gołębi, szpaków, jaskółek i wróbli. Ptaszyniec kurzy w trakcie swoich ataków nacina ptasią skórę za pomocą szczękoczułek po czym wprowadzana w utworzoną w ten sposób rankę ślinę. Ślina ptaszyńca rozpuszcza tkankę skórną zaatakowanego ptaka, co umożliwia ptaszyńcowi kurzemu dotarcie do naczyń krwionośnych swojej ofiary.

Ataki ptaszyńca kurzego na drób najliczniejsze są od lipca do września. Straty powodowane przez ptaszyńca kurzego są bardzo wysokie. Wiele ptaków zwłaszcza młodych ginie po zaatakowaniu przez osobniki ptaszyńca kurzego. Te spośród ptaków, które przeżyją atak ptaszyńca kurzego chudną, słabną i spada ich nieśność. To nie koniec problemów powodowanych przez ptaszyńca kurzego. Ptaszyniec kurzy przenosi też wiele innych niebezpiecznych chorób w tym między innymi toksoplazmozę, białaczkę drobiu, cholerę drobiu i pomór drobiu. Ptaszyniec kurzy stanowi zagrożenie nie tylko dla drobiu, ale również dla ludzi. Poprzez pracowników kurzych ferm może on trafiać do ludzkich mieszkań w których może atakować ludzi i zwierzęta domowe. Ptaszyniec kurzy zwalczany jest za pomocą chemicznych akarycydów. Walka z ptaszyńcem kurzym jest wyjątkowo trudna i skomplikowana.

Szkodniki w zakładach produkcyjnych

Wytworzona w gospodarstwach rolnych żywność zazwyczaj jest dalej przetwarzana. Zakłady produkcyjne, w których się to odbywa to kolejne miejsca atakowane przez szkodniki i kolejne miejsca w których niezbędna jest działalność firmy pest control spotykamy w nich przede wszystkim owady i gryzonie. Owady, które możemy spotkać w zakładach produkujących żywność możemy podzielić ze względu na sposób ich przemieszczania się na latające i biegające. Szczególnie często pojawiają się na ich terenie owady takie jak omacnica spichrzanka i karaluchy. W celu zapobiegnięcia pojawieniu się owadów na terenie danego zakładu stosowanych jest wiele zabezpieczeń.

Przede wszystkim podejmowane są działania mające na celu zabezpieczenie zakładu przed przedostaniem się owadów do jego wnętrza. W tym celu należy zadbać o owadoszczelność danego zakładu produkcyjnego. Owady nie dostaną się do wnętrza danego zakładu jeżeli prowadzące do jego wnętrza okna i drzwi będą pozamykane, a w ścianach nie będzie otworów, przez które owady będą mogły się przedostać. Szkodniki mogą się również przedostać do wnętrza zakładu razem z surowcami dostarczanymi do danego zakładu surowcami. Czasami owady często przedostają się też na teren zakładu razem ze zwierzętami takimi jak na przykład koty i psy dlatego obecność jakichkolwiek zwierząt na terenie zakładów produkcyjnych jest niepożądana.

Istnieje kilka metod zwalczania szkodników stosowanych w zakładach produkcyjnych przez firmy pest control. Pojawiające się w tego typu miejscach owady zwalczane są przez firmy zwalczające szkodniki za pomocą pułapek z wkładkami lepowymi, pułapek feromonowych i lamp owadobójczych. Gryzonie zwalczane są przez firmy DDD za pomocą pułapek i trutek.

Szkodniki w sklepach

Z zakładów produkcyjnych żywność trafia do sklepów. Niestety również na tym etapie pojawiają się różne gatunki szkodników zagrażające sprzedawanej w sklepach żywności. Metody zapobiegania pojawieniu się i zwalczania szkodników w sklepach są podobne do tych, które stosowane są w przypadku zakładów produkcyjnych.

Szkodniki w magazynach zbożowych

Na każdym etapie produkcji i przetwarzanie żywności powstaje konieczność jej magazynowania. Magazyny to idealne miejsca dla różnego rodzaju szkodników.

W gospodarstwach rolnych często atakowane przez szkodniki są magazyny zbożowe. W magazynach zbożowych często pojawiają się szkodniki takie jak rozkruszek mączny, wołek zbożowy, trojszyk ulec, omacnica spichrzanka, mól ziarniak, mklik mączny, myszy i szczury. Magazyny zbożowe są miejscami w których znajduje się duża ilość produktów żywnościowych jednego rodzaju. Stwarza to idealne warunki dla rozwoju żywiących się zbożem organizmów. Najbardziej oczywistą stratą powodowana przez szkodniki magazynów zbożowych stratą jest zmniejszenie ilości ziarna w wyniku jego zjedzenia przez nie. Wbrew pozorom nie to jest jednak największym problemem ze szkodnikami magazynów zbożowych.

Głównym problemem powodowanym przez szkodniki magazynów zbożowych jest pogorszenie się jakości przechowywanego w nim zboża. Zanieczyszczają one zbiory swoimi szczątkami, wylinkami i kałem, powodują zagrzewanie i zawilgocenie zboża oraz infekują zboża mikroorganizmami występującym w swoim kale. Spożywanie zboża w którym żerowały duże ilości szkodników jest bardzo niebezpieczne za równo dla zdrowia jak i życia ludzi i zwierząt. W przypadku pojawienia się szkodników w magazynie zbożowym niezwykle ważna jest szybkość działania ponieważ wszystkie szkodniki występujące w magazynach zbożowych cechują się wyjątkowo szybkim tempem rozmnażania. Szkodniki występujące w magazynach zbożowych najczęściej zwalczane są przez firmy zwalczające szkodniki za pomocą fosforowodoru.

Szkodniki w magazynach zakładów produkcyjnych i sklepów

Konieczność magazynowania zachodzi też w zakładach produkcyjnych i sklepach. Również tam dochodzi do atakowania żywności przez różne gatunki owadów i gryzoni. Magazyny w zakładach produkcyjnych i sklepach atakowane są zazwyczaj przez te same gatunki owadów i gryzoni co zakłady produkcyjne i sklepy.

Szkodniki drewna

Drugim materiałem z którego wykorzystaniem powiązana jest działalność dużej grupy szkodników jest drewno. Szkodniki atakują drewno za równo w lasach jak i w miejscach w których jest ono przechowywane lub przetwarzane. Szkodniki drewna atakują gotowe już przedmioty wykonane z drewna i budowle drewniane lub drewniane elementy budynków w przypadku budowli w których drewno nie jest głównym materiałem konstrukcyjnym. Istnieje wiele gatunków szkodników drewna niemniej najczęściej występującymi i wywołującymi najpoważniejsze szkody są spuszczel pospolity i kołatek domowy. Każdy spośród istniejących gatunków szkodników drewna ma inne wymagania co do gatunku drewna, jego wilgotności i innych parametrów.

Szkodniki drewna zwalczane są różnymi metodami. Jedną z najczęściej stosowanych w tym celu metod jest namiotowanie. Podczas namiotowania obiekt w którym zwalczane będą szkodniki zamykany jest przez firmę pest control w szczelnym opakowaniu do którego wnętrza wtłaczany jest pod ciśnieniem silnie trujący gaz.

Zwalczanie szkodników drewna Gdańsk

Inną często stosowaną przez firmy zwalczające szkodniki drewna w celu zwalczania szkodników drewna metodą jest wygrzewanie mikrofalami. Podczas wygrzewania mikrofalami mikrofale wytwarzane przez generator mikrofal podgrzewają wodę znajdującą się wewnątrz drewna. Powoduje to podniesienie się temperatury drewna do poziomu zabójczego dla żerujących w jego wnętrzu owadów.

Po poddaniu zabiegowi zwalczania szkodników drewno często zabezpieczane jest za pomocą impregnacji. Impregnacja to zabezpieczanie drewna za pomocą substancji poprawiających jego właściwości. Zaimpregnowane drewna odpowiednimi substancjami zmniejsza prawdopodobieństwo ponownego pojawienia siew nim szkodników w przyszłości.

Bardzo często fumigowanymi przez firmy zwalczające szkodniki elementami są również drewniane palety. Palety są platformami na których składowane i przenoszone są towary. Najczęściej wykonywane są one z drewna co oznacza, że często padają one ofiarą szkodników. W związku z tym wprowadzano obowiązek fumigacji palet na eksport. Celem tego obowiązku jest zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się szkodników drewna na nowe terytoria na których nie występują one w chwili obecnej. Poddawane fumigacji eksportowej palety nazywane są paletami IPCC, paletami fumigowanymi lub paletami fitosanitarnymi.

Straty powodowane przez szkodniki w archiwaliach

Kolejną grupą miejsc w których często pojawiają się szkodniki są biblioteki i różnego rodzaju archiwalia, muzea i inne tego typu instytucje. We wspomnianych miejscach przechowywane są duże ilości przedmiotów wykonanych z papieru, drewna, skór i innych tego rodzaju materiałów. Przedmioty te nierzadko są bardzo cenne. Wszystkie wymienione przedmioty często atakowane są przez różnego rodzaju szkodniki. Najczęściej tego typu miejsca atakowane są przez owady w tym zwłaszcza chrząszcze. Mogą one trafiać do miejsc w których przechowywane są archiwalia przez okna, wentylatory lub rury kanalizacyjne, ale najczęściej trafiają do nich z nowymi archiwaliami. Owady w archiwaliach potrafią latami rozwijać się w miejscach w których przechowywane są archiwalia zanim zostaną one zauważone przez osoby odpowiedzialne za stan archiwaliów. Lista owadów żerujących w archiwaliach jest długa. Należą do nich między innymi: wyschlik grzebykorożny, świdrzy cygarowiec, żywiak chlebowiec, rybik cukrowy, karaczan, Nicobium hirtum i Nicobium castaneum. W archiwaliach często pojawiają się owady żerujące w drewnie takie jak spuszczel i kołatek. Podstawową metodą uniknięcia uszkodzenia archiwaliów przez szkodniki jest odpowiednia profilaktyka polegająca na przechowywaniu posiadanych zbiorów w warunkach niesprzyjających rozwojowi owadów i mikroorganizmów. Niebezpieczeństwo ze strony szkodników powinno być brane pod uwagę już podczas podejmowania decyzji o lokalizacji i projekcie budynków, w których przechowywane będą archiwalia. Szkodniki już żerujące w archiwaliach zwalczane są przez firmy pest control różnymi sposobami. Jedną z bardziej popularnych i skutecznych metod stosownych przez firmy zwalczające szkodniki jest dezynsekcja beztlenowa za pomocą generatorów azotu.

Zwalczanie kretów Gdańsk

Kolejnym szkodnikiem zwalczanym przez firmy zwalczające szkodniki jest kret europejski. Kret Europejski niszczy trawniki, wały przeciwpowodziowe, rowy przeciwpowodziowe i skarpy. Poważne szkody krety powodują też w miejscach takich jak boiska do gry w piłkę nożną i na terenie innych obiektów sportowych. Najczęściej stosowaną przez firmy zwalczające szkodniki w celu zwalczenia kretów metodą jest gazowanie za pomocą fosforowodoru.

Odławianie kun Gdańsk

Kolejnym zwalczanym przez firmy zwalczające szkodniki szkodnikiem są kuny. Kuny powodują znaczne straty. Uszkadzają przewody, przewracają przedmioty, powodują hałasy i zanieczyszczają miejsca, w których się pojawiają swoimi odchodami. Z tych powodów również kuny zwalczane są przez firmy zwalczające szkodniki.

Odławianie patków Gdańsk

Duże straty w gospodarce człowieka powodują też ptaki. Spośród wielu gatunków ptaków największe są prawdopodobnie straty powodowane przez gołębie. Największym problemem są odchody gołębi. Ptaki te zanieczyszczają nimi budynki, fontanny, pomniki, parkingi, samochody, a nawet samych ludzi. Największe zagrożenie stanowią gołębie dla budynków zabytkowych. Przyczynia się do tego faktu wiele czynników, ale najważniejszym z nich jest to, że w miejscach w których jest wiele zabytków jest też wielu turystów, którzy dokarmiają gołębie co przyczynia się do wzrostu liczebności gołębi. Gołębie stanowią poważne zagrożenie dla ludzi ponieważ roznoszą liczne gatunki pasożytów i drobnoustrojów takich jak pchły, moliki, musze larwy i inne organizmy. Gołębie niszczą też roślinność. Poważne zniszczenia powodują zwłaszcza wśród młodych krzewów i na korze. Różne gatunki ptaków stanowią też poważny problem na terenie lotnisk. Skutki zderzenia się samolotu z ptakiem są bardzo poważne za równo dla samolotu jak i dla ptaka, który się z nim zderzył. Poważne skutki może mieć zwłaszcza zderzenie samolotu z kilkoma ptakami jednocześnie. Zdarzenie takie może doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia samolotu i śmierci jego załogi razem ze znajdującymi się na pokładzie samolotu pasażerami.

Istnieje kilka metod stosowanych przez firmy zwalczające ptaki w przypadku, gdy obecność ptaków w danym miejscu jest niepożądana. Pierwszą z nich jest wyłapywanie i przesiedlanie ptaków w miejsca, w których ich obecność nie będzie dla nas problemem. Drugą często stosowaną metodą jest zamontowanie przez firm DDD elementów odstraszających ptaki takich jak miedzy innymi siatki i kolce. Na terenie lotnisk ptaki odstraszane są za pomocą ptaków drapieżnych na przykład sokołów.

Zwalczanie mrówek Gdańsk

Kolejnymi szkodnikami zwalczanymi przez firmy pest control są mrówki. Mrówki są wprawdzie niewielkie, ale nadrabiają swoje niewielkie rozmiary swoją liczebności. W przypadku mrówek zabijanie osobników nie zawsze jest konieczne w celu wyeliminowania tych owadów z danego miejsca. Jeśli problemem są mrówki wchodzące do danego domu lub mieszkania wystarczające może się okazać uniemożliwienie mrówkom dostępu do danego mieszkania lub domu. W tym celu wystarczające może się okazać zalepienie otworów, którymi mrówki dostają się do naszych domów i mieszkań. Mrówki przedostają się do domów i mieszkań w poszukiwaniu pożywienia. Jeśli mamy problem z mrówkami powinniśmy zatem przechowywać żywność w szczelnych pojemnikach co uniemożliwi mrówkom dostęp do niej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli mrówki nie będą mogły uzyskać dostępu do żywności w danym miejscu to przestaną je odwiedzać. Niestety czasami jedynie fizyczne zniszczenie gniazda mrówek może doprowadzić do pozbycia się tych owadów. Jeśli pojawi się taka konieczność mrówcze gniazda niszczone są za pomocą insektycydu kontaktowego przeznaczonego do zwalczania mrówek lub poprzez zalanie gniazda za pomocą wrzącej wody. Niestety czasami mamy problem z mrówkami, ale nie możemy zlokalizować ich gniazda. W takich sytuacjach przynęty z wolno działającym środkiem owadobójczym wykładane są w miejscach, w których znajdują się trasy wędrówek mrówek. Przynęty takie najczęściej zawierają metopren lub boraks.

Ilość gatunków szkodników oraz miejsc, w których one występują jest na tyle duża, że bez wątpienia nie wszystkie z nich zostały opisane w tym artykule. Szkodniki mogą pojawić się wszędzie, gdzie działa człowiek, a ponieważ człowiek jest gatunkiem występującym niemal wszędzie to też niemal wszędzie możemy spotkać szkodniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.