Fumigacja Drewna na eksport

Fumigacja eksportowa – proces, dzięki któremu zwalczane są szkodniki drewna, zboża, bądź opakowań, w których dany produkt musi zostać przewieziony w transporcie międzynarodowym poza granicę Unii Europejskiej oraz w niektórych krajach członkowskich (np. Portugalia, Hiszpania). Często przetransportowane produkty są wykorzystywane powtórnie, wielokrotnie naprawiane lub odrestaurowywane, więc trudno jest ustalić miejsce pochodzenia każdego z elementów towaru. Fumigacja eksportowa ma na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się owadów, gryzoni w formie jajeczek, larw czy zarodników.
Aby uniknąć negatywnych oddziaływań na stan zdrowia lasów i bioróżnorodność środowiska, wprowadzono standardy międzynarodowe, które opracowują najbardziej korzystne i przyjazne dla środowiska zabiegi.

Fumigacja międzynarodowa:

Fumigacja wykonywana jest poprzez namiotowanie, czyli zamknięcie wyrobu w szczelnym pomieszczeniu, do którego pod wpływem ciśnienia wtłaczany jest fumigator. Metoda ta, jest również stosowana podczas likwidacji insektów (np. much, szerszeni), wprowadza się niewielkie elektorofumigatory, które emitują opary owadobójcze, nieszkodliwe dla człowieka. Największą zaletą tego procesu jest skuteczność w zwalczaniu szkodników bez szkody dla fumigowanego materiału. W ostatecznym procesie fumigacji wypala się logo IPPC, które przypomina kłos zboża, a także informację o sposobie odkażenia danego produktu.
Są to symbole:

  • HT (heat treatment) – wysuszone komorowo w wysokiej temperaturze w danym czasie.

  • DB (debarked) – mechaniczna obróbka usuwająca pozostałość kory drzewnej.

  • * MB (metyl bromie) – gazowanie bromkiem metylu.

*Gazowanie bromkiem metylu CH2Br2 obecnie jest ograniczone i zastępowane innymi środkami fitosanitarnymi, ponieważ jest to substancja zubożająca powłokę ozonową,
co powoduje efekt cieplarniany.

W Polsce najczęściej stosowana fumigacja to działanie termiczne (fumigacja eksportowa) wygrzewanie drewna w temp. 56 stopni.

Fumigacja Palet drewnianych – fumigacja na eksport.

Co najczęściej podlega fumigacji.

  1. Opakowania drewniane
  2. Palety drewniane na eksport
  3. Drewno fumigowane
  4. Fumigacja fitosanitarna drewnianych bębnów do kabli
  5. Fumigacja drewnianych stelaży i ram.

TAGI: Fumigacja na eksport, Fumigacja palet drewnianych, Fumigowane drewniane opakowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.