komar

Jak komary odnajdują swoje ofiary

Aby komary mogły nas zaatakować muszą nas najpierw znaleźć. Jak jednak komary nas odnajdują? Umożliwiają im to wydzielane przez nas zapachy, dwutlenek węgla oraz ciepło. Jeśli chodzi o zapachy to komary wyczuwają wydzielany przez nas pot i kwas mlekowy.

Dwutlenek węgla wydychany jest przez nas zawsze chyba że jesteśmy martwi, a proces jego wydychania możemy wstrzymać tylko na bardzo krótki czas. Trochę lepiej jest z poceniem się ponieważ pocimy się tylko wtedy, kiedy jest ciepło. Niestety właśnie wtedy, kiedy jest ciepło pojawiają się również komary. Kwas mlekowy powstaje podczas wysiłku fizycznego, ale jego wydzielanie wzmaga dieta składająca się z potraw, które zawierają duże ilości potasu lub soli.

A zatem zgodnie ze starą zasadą, że biednemu zawsze wiatr w oczy, a bogatemu nawet kogut jajka znosi jeśli jesteśmy zmęczeni i spoceni od wysiłku to jednocześnie wzrasta ryzyko tego, że zostaniemy pogryzieni przez komary. Dlatego jeśli wiemy, że będziemy musieli udać się do miejsca w którym mogą zaatakować nas komary to powinniśmy zmyć z siebie pot oraz brud, a także założyć czyste ubrania. Dotyczy to zwłaszcza skarpet. Badania wykazały bowiem, że przepocone skarpety przyciągają komary dużo bardziej od innych przepoconych części garderoby.

Fakt, że komary przyciąga zapach potu sprawia, że różni ludzie nie są jednakowo narażeni na ich ataki. Jest tak dlatego, że istnieją duże różnice pomiędzy poszczególnymi ludźmi jeśli chodzi o zapach ich potu oraz intensywność pocenia się. Często zdarza się, że kilka osób przebywa w miejscu w który znajdują się komary, a mimo to nie wszystkie z nich są atakowane przez komary z równie wysoką częstotliwością.

Na częstotliwość ataków komarów wpływa też wielkość ciała. Komary częściej atakują ludzi cięższych, ponieważ wydzielają oni więcej dwutlenku węgla. Niektórzy uważają, że również kobiety w ciąży mogą być częściej atakowane przez komary.

Aktywność komarów

Komary aktywne są głównie rankami i wieczorami. Nocami komary nie są aktywne ponieważ jak to w nocy jest wtedy ciemno, co utrudnia komarom precyzyjne latanie bez zderzania się z przeszkodami, a także wyszukiwanie ofiar. Z kolei w okolicach południa komary przestają być aktywne ponieważ zazwyczaj jest wtedy dla nich zbyt słonecznie. Rano aktywność komarów rozpoczyna się wkrótce po wschodzie słońca (Często jest to około godziny 5-6 rano) i kończy się około godziny dziewiątej. Wieczorem komary aktywne są zazwyczaj pomiędzy godziną 18, a 21. Jeśli jednak jest pochmurnie komary mogą być aktywne przez cały dzień. Podobne zwyczaje mają bąki. Meszki również są przez cały dzień aktywne jeśli jest pochmurnie, ale w przeciwieństwie do komarów niemal w ogóle nie są one aktywne, nawet rano lub wieczorem jeśli dzień jest słoneczny.

Zagrożenia ze strony komarów

Podstawowym problemem z komarami jest to, że odżywiają się one naszą krwią, a konkretnie to odżywiają się nią samice komarów. Podobnie jest zresztą w przypadku wspominanych już bąków i meszek. Dlaczego jedynie samice komarów odżywiają się krwią? Jest tak dlatego, że samice komarów potrzebują krwi do wytworzenia jaj. Z tego powodu komarzyce usilnie dążyć będą do zdobycia krwi dopóki im się to nie uda. Jest tak ponieważ komarzyce którym w przeszłości się to nie udawało nie złożyły jaj, a zatem i nie wydały na świat potomstwa w związku z czym zmarły bezpotomnie. Zapłodnienie może nastąpić za równo przed pobraniem krwi przez samicę jak i po.

Komary rzadko latają pojedynczo. Jedynie wewnątrz pomieszczeń często zdarzają się pojedyncze sztuki gdyż na przykład tylko jeden komar zdążył wlecieć do środka zanim zdążyliśmy zamknąć drzwi lub okno. Jeśli zaatakowała nas już jedna komarzyca to wzrasta prawdopodobieństwo tego, że zaatakują nas kolejne ponieważ podczas wkłucia komarzyce wydzielają substancje, przyciągające kolejne komarzyce. Ochronić się można przed tym odpowiednio szybo zabijając lub odganiając atakujące nas komarzyce.

Komary najczęściej atakują nas na gołej skórze, ale w przeciwieństwie do meszek i bąków potrafią przebić się przez materiał nawet jeśli jest to materiał stosunkowo gruby. Dość często zdarza się, że komary atakują ludzi nawet przez jeansy.

Komary pobierają krew za pomocą swojego przypominającego igłę narządu gębowego. W przeciwieństwie do nich inne pobierające krew owady takie jak bąki, czy meszki po prostu nacinają skórę i wypijają krew przez powstałe w ten sposób rozcięcie. Bąki oraz meszki, które już zaczęły pić krew, piją jąuż nawet jeśli są atakowane.

Zagrożenia ze strony komarów- pasożyty

Przez wiele lat komary występujące w Polsce nie przenosiły pasożytów, a przynajmniej tak nam się wydawało. Kilka lat temu okazało się jednak, że występujące w Polsce komary przenoszą nicienie Dirofilaria repens.

Dlaczego nicienie te pojawiły się w Polsce właśnie teraz? Podejrzewa się, że może to wynikać ze zwiększenia się popularności wyjazdów Polaków do krajów rejonu Morza Śródziemnego i Europy Zachodniej w których już wcześniej występował ten nicień. Dlaczego zmiana wakacyjnych zwyczajów Polaków miałaby doprowadzić do pojawienia się w Polsce nicieni? Wynika to z faktu, że powszechnie pasożytują one w skórze psów żyjących w Europie Zachodniej i basenie Morza Śródziemnego. Czasami zdarza się, że osoby jadące na wakacje do tych miejsc zabierały ze sobą psy, które na miejscu zarażały się nicieniami od komarów. Zdarzały się też osoby, które przywoziły ze sobą psy wracając z tych miejsc. Skutkiem obu tych sytuacji było pojawienie się w Polsce psów zarażonych tym nicieniem.

Komary, które atakują psy podczas swoich ataków wpuszczają do ich ciał również larwy nicieni, które trafiły do żołądków komarów, gdy pożywiały się one na innych psach.

Miejsca na skórze psa w których znajdują się nicienie zauważyć można z zewnątrz. Jest tak dlatego, że larwy po przejściu rozwoju wraz z zapłodnieniem w ciele psa umiejscawiają się pod jego skórą.

Z zewnątrz znajdująca się pod skórą larwa nicienia może wyglądać jak stan zapalny lub niewielki bąbelek przypominający ten powstający po ukłuciu komara. Jego charakterystyczną cechą jest to, że utrzymuje się przez dłuższy czas i nie reaguje na działanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwuczuleniowych. Czasami zdarza się, że w skórze lub w błonie śluzowej można zauważyć samego nicienia, a konkretnie samice mającą postać długiej, zwiniętej nitki. Nicienia można się pozbyć tylko w jeden sposób, a mianowicie przez jego chirurgiczne usunięcie. Jeśli tego nie zrobimy do naszego układu krwionośnego trafiać będą kolejne larwy. Larwy te pojawiają się głównie rano i wieczorem, a więc w godzinach, w których jak już wspominaliśmy żerowanie komarów jest szczególnie intensywne.

Przenoszenie niebezpiecznych dla człowieka organizmów przez komary występujące w Polsce może wydawać się czymś nowym, ale wcale takim nie jest. W przeszłości komary żyjące w Polsce przenosiły już choroby. Mało kto dzisiaj pamięta, że aż do 1963 roku niektóre z występujących w Polsce gatunków komarów przenosiły malarię. Dotyczyło to zwłaszcza komarów występujących w rejonie Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych.

Dlaczego komary są tam, gdzie jest woda?

Komary największym problemem są wtedy, kiedy jest wilgotno, ale również podczas suszy potrafią dać się we znaki. Dlaczego jednak właśnie wtedy, kiedy jest wilgotno komary stają się największym problemem? Jest tak dlatego, że larwy komarów rozwijają się w wodzie w związku z czym komary spotykamy jedynie tam, gdzie znajdują się zbiorniki wodne,  zapewniające larwom komarów odpowiednie warunki rozwoju. Nie muszą to być zbiorniki wodne w klasycznym tego słowa znaczeniu. Mogą to być nawet tak niewielkie zbiorniki jak beczka wypełniona wodą, kałuża lub oczko wodne. Komary rozwijają się w stojących wodach. Nie rozwiną się one na przykład w rzece. W wodach płynących dobrze rozwijają się za to meszki. Jeśli chodzi o bąki to każdy z ich gatunków preferuje inny rodzaj wody.

Sposoby na komary

Jak wspominaliśmy komary poszukują ofiar między innymi przy pomocy wzroku. Przyciągają je zwłaszcza kolory ciemne, a zatem chcąc uniknąć ataków komarów powinniśmy ubierać się w ubrania mające kolory jasne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na przykład strój często przebywających w miejscach w których licznie występują komary leśników jest jaśniejszy od uniformów innych noszących mundur formacji.

W uniknięciu komarów pomaga również ruch. I nie mamy tu na myśli pójścia w miejsce, w którym komarów nie ma lecz po prostu poruszanie się. Kiedy powietrze porusza się względem nas komary nie mogą na nas usiąść. Dlatego komary nie zaatakują nas podczas wiatru, a jeśli wiatru niema to my sami powinniśmy się poruszać. Wiatr lub szybkie poruszanie się przez nas zwieją również z nas wspominane wcześniej zapachy potu i kwasu masłowego. Niestety nie jest to metoda szczególnie skuteczna ponieważ na to czy wieje nie mamy wpływu, a aby poruszać się wystarczająco by uniknąć ataków komarów musielibyśmy biec.

Skuteczne jest za to użycie ręki i zabicie komarów za jej pomocą. Komary mają sporo słabszy refleks od much w związku z czym ich zabicie jest dużo łatwiejsze. Najłatwiejsze jest zabicie komarzyc, które opiły się krwi w związku z czym są one dużo wolniejsze i mniej zwrotne niż przed posiłkiem. Niestety zabicie opitej nie za wiele nam daje ponieważ już nas ukłuła.

Istnieją osoby uważające, że komary można zabić alkoholem znajdującym się we krwi. Niestety w tym celu musielibyśmy wypić go na tyle dużo, że sami również bylibyśmy martwi. Pijani stajemy się za to dla komarów łatwą ofiarą ponieważ pogarsza się nasz refleks więc trudno jest nam się od nich odgonić.

DEET i inne środki chemiczne.

Najpopularniejszym sposobem na komary są odstraszające te krwiopijne owady środki chemiczne. Wysoką skutecznością cechują się zwłaszcza środki zawierające w swoim składzie DEET lub ikadrynę, chociaż z tych dwóch środków to DEET wydaje się być skuteczniejsze. Środki te najczęściej stosuje się pod postacią sprayu.

Naturalne sposoby na komary

Jako alternatywa dla DEET i ikadryny stosowane bywają różnego rodzaju olejki naturalne w tym między innymi olejki cynamonowy, eukaliptusowy, lawendowy, bergamotowy, anyżkowy, geraniowy czy goździkowy, ale to spraye z DEET wydają się być najlepszym wyborem w celu ich odstraszenia ponieważ wszelkie naturalne sposoby na komary nie są niestety zbyt skuteczne.

Istnieją również produkty których spożywanie sprawia, że odstraszamy komary. Jednym z tych produktów jest czosnek. Czosnek odstrasza niestety również ludzi.

Zabezpieczenie domu przed komarami

Jeśli chodzi o komary w domu to uchronić się możemy przed nimi zakładając w oknach siatki o oczkach na tyle małych, by komary nie mogły przez nie przelecieć. Siatki w oknach ochronią nas również przed wlatywaniem do naszych domów i mieszkań innych gatunków owadów latających takich jak muchy domowe, muszki owocówki i ćmy.

Odkomarzanie

Najlepszy sposób na komary to odkomarzanie. Odkomarzanie przeprowadza się poprzez zamgławianie czyli rozpylenie w miejscu w którym pojawiły się komary zabijającej komary mgły. Mgła ta opada na znajdujące się w miejscu w którym przeprowadzane jest odkomarzanie rośliny i przedmioty. Wszystkie komary, które usiądą na nich już po zakończeniu odkomarzania również zginą. Rozpylana podczas zamgławiania mgła złożona jest z wody oraz z toksycznych dla komarów substancji. Mgła rozpylana jest za pomocą specjalistycznych zamgławiaczy. Odkomarzanie zwalcza wszystkie pojawiające się w miejscu w którym jest ono przeprowadzane gatunki owadów i innych stawonogów. Odkomarzanie to zatem również skuteczna metoda na zwalczanie kleszczy w ogrodzie i zwalczanie meszek w ogrodzie. Skuteczność odkomarzania wzrasta jeśli jest ono przeprowadzane na większym obszarze ponieważ w takim przypadku spada prawdopodobieństwo tego, że komary przybędą na obszary, które zostały poddane odkomarzaniu z obszarów, które nie zostały poddane działaniu tego zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.