robak szkodnik

Mrzyk gabinetowy(Anthrenus verbasci)

Gatunek mrzyka gabinetowca można spotkać na każdym kontynencie. W Polsce występuje pospolicie, najbardziej upodobał sobie życie w dużych miastach.

Kształt ciała szkodnika jest owalny, lecz nieco spłaszczony. Długość jego ciała waha się na poziomie od 1,7 do 3,5mm. Cały pokryty jest łuskami, których kolor jest najczęściej czarny, ale zdarza się także biały czy brązowy. Cztery przepaski stworzone z białych łusek na przedpleczu znacznie wyróżniają go od innych gatunków. Można zatem śmiało powiedzieć, iż jest to jego cecha charakterystyczna. Owe łuski są wąskie oraz matowe. W przeciwieństwie do innych szkodników, między samce a samicą nie występują praktycznie żadne różnice.

Mrzyk zasiedla najliczniej magazyny, mieszkania a nawet muzea. Żerują na przedmiotach pochodzenia zwierzęcego np. wełnie czy kościach. Zdarza się również, że szkodniki te spotkać można na zewnątrz, najczęściej na kwiatach, jednak jest to bardzo rzadkie zjawisko.

Podczas okresu lęgowego, samica może złożyć nawet 100 jaj, lecz uwarunkowane jest to przede wszystkim odpowiednim dostępem do pokarmu. Larwy tuż po wylęgnięciu są bardzo mało odporne na wilgotność. Ponadto, do prawidłowego rozwoju potrzebują także dostosowanej do nich temperatury oraz pożywienia, który jest im potrzebny do dalszego rozwoju. Gdy mamy do czynienia z najlepszymi warunkami do rozwoju tego stadium, w ciągu roku mogą rozwinąć się dwa pokolenia. Kiedy jednak warunki nie są tak sprzyjające, okres ten może wydłużyć się nawet do dwóch lat.

Z uwagi na to, iż mrzyk odżywia się wyłącznie resztkami pokarmu, w pomieszczeniach gospodarczych nie przynosi dużych strat materialnych. Kiedy jednak do czynienia mamy z szkodnikiem tym w takich miejscach jak muzea, najbardziej zagrożone są zbiory zoologiczne, których wartość niekiedy jest praktycznie bezcenna. Chcąc pozbyć się szkodnika, najlepiej jest udać się do firmy, która na co dzień zajmuje się walką ze wszelakimi szkodnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.