chrząszcz z czerwonym paskiem

Mrzyk krostowiec (Anthrenus scrophulariae)

Występowanie: Występuje na każdym kontynencie; w Polsce uważany za gatunek pospolity.

Wygląd: Mrzyk osiąga wielkość od 3,0 do 4,5 mm. Jego ciało jest owalne, w większości czarne, lecz na przedpleczu widoczne są żółte oraz białe plamki. Większość ciała składa się z malutkich łusek. Samice oraz samce posiadają czułki o brunatnym kolorze. Ich nogi są w kolorze podobnym do czułek. Brak dymorfizmu płciowego, co oznacza, że nie ma widocznych różnic w wyglądzie oraz wielkości między samcem a samicą tego gatunku.

Zasiedlenie: Mrzyki najczęściej spotkać można w naturalnym środowisku jakim są rośliny czy drzewa ale także w gniazdach ptaków. Występują również w zamkniętych pomieszczeniach takich jak magazyny czy budynki mieszkalne. Zasiedlają wełnę, skóry zwierząt a nawet martwe ciała wszystkich bezkręgowców.

Okres lęgowy i czas pojawiania się: Po kopulacji samica składa około 50 jaj w szczeliny bądź bezpośrednio na produkty spożywcze. Larwy zaczynają żerować bardzo szybko, a w ciągu swojego życia przechodzi od 5 do 12 linień. W odpowiedniej temperaturze (tj. temperatura pokojowa) swój rozwój kończy po okresie około 4- 6 miesięcy.

Informacje dodatkowe: W przeciągu roku może rozwinąć się jedno pokolenie owych szkodników. Dorosłe osobniki szukające miejsca do dalszego rozmnażania, mogą zacząć pojawiać się już w marcu. Jako dorosłe osobniki, chrząszcze opuszczają zamieszkałe pomieszczenia i wędrują na wszelakie rodzaje kwiatów, które rosną na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.