Terminem muszka owocówka potocznie bywają określane różne gatunki owadów. Najczęściej jednak terminem tym nazywana jest wywilżna karłowata. Wywilżna karłowata znana jest również jako muszka octówka, muszka owocowa, drozofila, wywilżanka lub wywilżnia. W naszym artykule poznacie skuteczne metody na muszki owocówki, dowiecie się jak pozbyć się muszek owocówek, jak zlikwidować muszki owocówki, jak wyeliminować muszki owocówki, jak zrobić pułapkę na muszki owocówki oraz jak wygląda domowa mikstura na muszki owocówki.
Czym żywią się muszki owocówki?
Już w nazwie muszki owocowe zawierają się dwie najistotniejsze cechy tych owadów, a mianowicie ich małe rozmiary (w końcu to muszka, a nie mucha) oraz fakt, że najczęściej widywane są one na owocach. Obok owoców, a konkretniej owoców gnijących muszki owocówki widywane są także na produktach, które z nich powstały takich jak dżemy, konfitury, ocet i wino.
Pokarmem muszek owocówek nie są jednak same gnijące owoce, lecz żyjące w nich grzyby. Z tego powodu muszki owocówki rzadko widywane są na plantacjach owocowych lub w dobrze zabezpieczonych magazynach w których przechowywane są owoce. Często za to pojawiają się w naszych domach, a zwłaszcza w naszych kuchniach ponieważ to właśnie w tych pomieszczeniach naszych domów muszki owocówki najłatwiej znajdują odpowiednie dla siebie pożywienie.
Jak wygląda muszka owocówka?
Muszki owocowe są jak już wspominaliśmy dość niewielkie. Mierzą jedynie 2 milimetry długości. Na ich żółtej głowie znajdują się dwie pary orbitalnych szczecinek. Grubsza z tych par skierowana jest w przód, a cieńsza w tył. Trzeci z członów czułek muszki owocówki pokryty jest krótkimi włoskami. Długość tego członu jest nie większa od półtorakrotności jego szerokości. Barwa tułowia muszki owocówki jest zróżnicowana od żółtej tak jak w przypadku głowy aż po żółtobrązową. Często występującej barwie żółtobrązowej muszki owocówki zawdzięczają swoją grecką nazwę Drosophila melanogaster oznaczającą ciemnobrzuchą miłośniczkę rosy. Na żółtym odwłoku muszki owocówki znajdują się czarne przepaski.
Muszki owocówki w badaniach
Muszki owocówki są jednymi z pierwszych organizmów których DNA całkowicie poznaliśmy. Muszki owocówki w ogóle są wyjątkowo dobrze zbadanymi organizmami. Wynika to z faktu, że muszki owocówki już od początku XX wieku były i nadal są stosowane jako organizmy modelowe oraz w badaniach genetycznych. Dlaczego właśnie muszki owocówki stosowane są w tym celu? Jest to kwestia kosztów i szybkości uzyskiwania wyników badań. Muszki owocówki łatwo hodować i krzyżować. Bardzo szybki jest również rozwój muszek owocówek. Larwy muszek owocówek wylęgają się z jaj po upływie dwudziestu godzin od ich złożenia. Po pięciu dniach powstają z nich poczwarki, a po dziewięciu osobniki dorosłe. Już po upływie od 8 do 12 godzin od przepoczwarzenia muszki owocówki mogą się rozmnażać. Pojedyncza samica muszki owocówki składa na raz kilkanaście jaj, a podczas całego swojego życia może ich złożyć nawet 300. Rozwój muszek owocówek może się wydłużyć w zależności od warunków zewnętrznych w których będą żyły w tym zwłaszcza od temperatury powietrza.
Muszki owocówki mają wyjątkowo krótki genom składający się z 4 par chromosomów, około 14 000 genów i pomiędzy 131, a 165 milionów par nukleotydów. Łatwiejsze niż w przypadku innych owadów jest również mapowanie genowe muszek owocówek. Z tych powodów jeśli naukowcy chcą przeprowadzić badania genetyczne najłatwiej jest im sięgnąć właśnie po muszki owocówki. Muszki owocówki również ze względu na koszty często okazują się również najlepszym wyborem również w przypadku konieczności przeprowadzenia innych badań biologicznych.
Czy muszki owocówki gryzą?
Muszki owocówki nie atakują ludzi. Muszki owocowe bywają jednak niebezpieczne ponieważ podobnie jak zwykłe muchy mogą one przenosić na powierzchni swoich ciał różnego rodzaju szkodliwe mikroorganizmy.
Muszki owocówki co zrobić żeby ich nie mieć
Muszki owocówki żerują na produktach, które już zaczęły się psuć. Jeśli więc zauważyliśmy muszki owocówki na jakiś produktach powinniśmy wyrzucić produkty na których zauważyliśmy żerowanie muszek owocówek ponieważ i tak nie nadają się one już do spożycia. Aby zakupione produkty nie zaczęły się psuć powinniśmy odpowiednio je przechowywać, a zakupy planować w taki sposób aby zakupione przez nas produkty zostały zjedzone zanim zdążą się zepsuć.
Jak zrobić pułapkę na muszki owocówki
Owoce i inne mogące stanowić pokarm muszek owocówek produkty które zaczęły się psuć powinny zostać wyrzucone. Niestety jeśli wyrzuciliśmy te produkty do kosza na śmieci, a mamy już w domu muszki owocówki to właśnie do niego mogą się one przenieść. Wiąże się to ze szczególnie dużym ryzykiem ponieważ muszki owocówki mogą przenieść rozwijające się w koszu drobnoustroje do innych miejsc w naszym domu lub mieszkaniu. Z tego powodu kosz na śmieci powinien być szczelnie zamknięty. Kosz na śmieci powinien być szczelnie zamknięty zawsze, ale jeśli mamy w domu muszki owocówki staje się to szczególnie istotne. Szczelne zamykanie kosza na śmieci ochroni nas również przed żerowaniem w koszu na śmieci innych gatunków szkodników na przykład szczurów lub myszy. Kosz na śmieci, który nie jest szczelnie zamknięty w wielu domach i mieszkaniach jest dla żyjących w nich gryzoni, karaluchów, rybików cukrowych i innego robactwa najłatwiej dostępnym, a tym samym głównym źródłem pożywienia.
Owoców na których pojawiły się muszki owocówki nie musimy jednak koniecznie wyrzucać. Możemy wykorzystać je do wykonania pułapki na muszki owocówki. Nie martwcie się jeśli majsterkowanie nie jest waszą dobrą stroną ponieważ wykonanie jej nie jest trudne. Do wykonania pułapki wystarczą nam miseczka, wspomniane owoce, folia i coś, czym będziemy mogli tą folię nakłuć. Wykonywanie tej pułapki wygląda w ten sposób, że owoce lub ich resztki wkładane są do miski, która przykrywana jest szczelnie folią. Następnie folia ta nakłuwana jest w kilku miejscach. Muszki zwabione owocami wlatują przez powstałe podczas nakłuwania otwory w folii, ale nie potrafią przelecieć przez nie z powrotem. Zamiast owoców możemy użyć soku pomarańczowego lub octu jabłkowego, a zamiast miski innego naczynia na przykład szklanki. Aby pułapka ta była wysoce skuteczna należy usunąć z otoczenia inne potencjalne źródła pokarmu dla muszek owocówek. Usunięcie innych źródeł pokarmu dla muszek owocówek zwiększy również skuteczność innych pułapek na muszki owocówki, o których napiszemy za chwilę.
Działającą na dość podobnej zasadzie pułapkę możemy wykonać z plastikowej butelki. Najlepiej sprawdzają się w tym celu nieco większe butelki mające około 2 litrów pojemności. Butelkę taką należy odkręcić i przeciąć na dwie części. Dolna część powinna być nieco wyższa od górnej. Do dolnej części butelki należy wlać coś, co przyciągnie muszki owocówki na przykład wspominane przy wcześniejszej pułapce sok lub ocet. Górną część butelki należy włożyć do dolnej otworem do dołu, a następnie skleić obie części butelki za pomocą taśmy samoprzylepnej. Pułapka ta działa na podobnej zasadzie co poprzednia. Muszki owocówki będą do niej wlatywać, ale trudno im będzie z niej wylecieć.
Nieco mniej skuteczna, ale jednocześnie nie wymagająca pracy będzie butelka po winie z cienką szyjką. Muszki wlecą do butelki przez szyjkę przyciągnięte przez wino, ale większość z nich już z niej nie wyleci.
Domowa mikstura na muszki owocówki
Do wykonaniu kolejnego rodzaju pułapki na muszki owocówki będziemy potrzebowali jakiegoś naczynia, wody, płynu do naczyń i czegoś, co przyciągnie muszki owocówki na przykład soku lub octu owocowego. Wszystkie płynne składniki tej pułapki wlewamy w równych proporcjach do naczynia. Sok przyciągnie muszki, a płyn do naczyń sprawi, ze nie przeżyją i utopią się w takiej pułapce.
Podobne działanie będzie miała domowa mikstura na muszki owocówki w postaci mleka z dwoma łyżeczkami pieprzu i czteroma łyżeczkami cukru. Miksturę tą należy gotować przez 10 minut.
Zamiast wykonywać pułapki na muszki owocówki samemu można je kupić w sklepie.
Jak zabić muszki owocówki?
Pułapki nie są jednak jedynym sposobem na to, aby zabić muszki owocówki. Muszki owocówki lubią ciepło, ale na bardzo wysokie temperatury są jedynie umiarkowanie odporne. W związku z tym łatwo można je zabić ciepłym powietrzem z suszarki. Inny sposób na muszki owocówki to wciągniecie ich odkurzaczem.
Sposoby na muszki owocówki
Muszki owocówki bardzo szybko się rozmnażają w związku z czym zastosowanie samych tylko pułapek na muszki owocówki bez zadbania o porządek w miejscu w którym pojawiły się muszki owocówki raczej nie będzie skuteczne. Pułapki zabiją w prawdzie część muszek owocówek ale pozostałe, których nie uda się za ich pomocą zwabić rozmnożą się. Poza tym nadgniłe owoce, czy sok przyciągają również inne owady w tym zwłaszcza jeszcze szerzej rozprzestrzenione niż muszki owocówki zwykłe muchy, a także umożliwiają rozwój różnego rodzaju szkodliwych mikroorganizmów w związku z czym powinniśmy zadbać o porządek bez względu na to, czy mamy problem z muszkami owocówkami. Dlatego jeśli mamy problem z owocówkami najlepiej będzie jeśli usuniemy mogące być pożywieniem dla muszek owocówek produkty z wszystkich pomieszczeń naszego domu lub mieszkania. Szczególną uwagę zwrócić należy na kuchnie w której umyte powinny zostać zwłaszcza zlew i naczynia.
Muszki owocówki odstraszają też niektóre świece zapachowe oraz zapach mięty.
Sposoby na owady latające
Lampy owadobójcze przyciągają owady emitowanym przez nie światłem ultrafioletowym. To, co dzieje się z owadami, które zostaną przyciągnięte przez światło ultrafioletowe uzależnione jest od typu lampy. W lampach lepowych owady przyklejają się do lepu, który należy regularnie wymieniać. W lampach rażących owady zabijane są przez pręty przez które przebiega prąd pod wysokim napięciem. Z tych dwóch rodzajów lamp lepszymi są lampy lepowe ponieważ podczas rażenia przez lampy owadobójcze ciała owadów rozpadają się. Większość powstałych w ten sposób resztek trafia do metalowych tacek lub innych pojemników znajdujących się pod lampami. Często jednak zdarza się, że część z nich zanieczyszcza otocznie lampy. Z tego powodu lampy lepowe są standardowym wyposażeniem zakładów produkujących żywność, a także innych miejsc w których ważne jest niedopuszczenie do zanieczyszczenia znajdujących się w nich lub produkowanych w nich produktów owadami lub fragmentami ich ciał. Lampy owadobójcze to skuteczny sposób na zwalczanie much, zwalczanie omacnicy spichrzanki, zwalczanie meszek i zwalczanie innych gatunków owadów latających. Bardzo ważne jest aby lampy owadobójcze umieszczone były wewnątrz budynków w miejscach niewidocznych z zewnątrz dzięki czemu nie będą one przyciągać owadów znajdujących się poza budynkami. Jeśli mamy problem z muszkami owocówkami w zakładzie produkcyjnym lub problem z innymi owadami latającymi w zakładzie produkcyjnym dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi monitoring owadów latających oferowanej przez firmy DDD. Usługa ta polega na zamontowaniu lamp owadobójczych w odpowiednich, zapewniających ich skuteczność miejscach oraz regularnej wymianie lepów. Zazwyczaj Monitoring owadów latających łączony jest z monitoringiem występowania gryzoni podczas którego zwalczane są one za pomocą trutek znajdujących się w stacjach deratyzacyjnych oraz z monitoringiem mającym na celu zwalczanie owadów biegających, które wykonywane są przez tą samą firmę czego efektem jest kompleksowa ochrona przed szkodnikami.
Muszki owocówki co zrobić żeby ich nie mieć
Podstawą profilaktyki mającej na celu zapobiegnięcie pojawieniu się muszek owocówek jest wspominane już zachowanie higieny. Zamknięte powinny być również wszelkie pojemniki z artykułami spożywczymi w tym zwłaszcza tymi przyciągającymi muszki owocówki. Produkty spożywcze powinny być trzymane w miejscach, w których muszki owocówki nie uzyskają do nich dostępu np. wewnątrz szafy, a nie na stole.
Wymienione sposoby będą pomocne również w walce z innymi gatunkami szkodników pojawiających się w naszych kuchniach ponieważ większość z nich odżywia się tym, co w tych właśnie kuchniach znajdą. Będą to zatem skuteczne sposób na karaluchy, skuteczne sposoby na myszy i skuteczne sposoby na szczury.
Skąd się biorą muszki owocówki?
Muszki owocówki są owadami szeroko występującymi. Jeśli więc w jakimś miejscu pojawi się odpowiednie dla muszek owocówek jedzenie, a miejsce to nie będzie znajdowało się wewnątrz szczelnie zamkniętego budynku to prawdopodobieństwo, że muszki owocówki pojawią się w tym miejscu jest bardzo wysokie. Prawdopodobieństwo to rośnie w miejscach położonych w pobliżu miejsc w których muszki owocówki pojawiają się szczególnie często takich jak na przykład sady z których nie zebrano owoców.