Skorek pospolity

Skorek pospolity znany szerzej jako zausznik to wyjątkowo powszechny owad. Z naszego artykułu dowiecie się czym jest zausznik, jakie są inne nazwy zausznika, jak wygląda zausznik, gdzie żyje zausznik, co jedzą zauszniki, jak wygląda rozwój zauszników, jak zwalczać zauszniki, jak się pozbyć zauszników, jak rozwiązać problem z zausznikami, co przyciąga zauszniki, jak się pozbyć szczypawek, jak rozwiązać problemy z zausznikami, jak rozwiązać problemy ze szczypawkami.

Czym jest skorek pospolity

Skorek pospolity to wszystkożerny owad z rodziny skorkowatych. Skorkowate to licząca około 500 gatunków rodzina owadów uskrzydlonych. Charakterystyczną cechą tej grupy owadów jest parzysty aparat kopulacyjny występujący wśród samców skorkowatych.

Potoczne nazwy skorka pospolitego

Skorek pospolity ma wiele nazw potocznych. Bywa nazywane zausznikiem, szczypawką, korcem lub szczypawicą.

Morfologia skorka pospolitego

Ciało skorka pospolitego jest płaskie i wydłużone. Ma ono od 9 do 16 milimetrów długości. Skorek pospolity posiada słabo wykształcone, błoniaste skrzydła, które pokryte są skórzastymi okrywami. Na składającym się z jedenastu segmentów odwłoku skorka pospolitego znajdują się cęgowate przysadki nazywane cęgami. Na podstawie ich kształtu można rozpoznać płeć skorka pospolitego Cęgi samic skorka pospolitego są proste. Cęgi samców skorka pospolitego są zagięte i mocne. Służą im one do obrony. Mimo posiadania skrzydeł skorki pospolite rzadko latają. Zazwyczaj biegają.

Występowanie skorka pospolitego

Skorek to owad pospolity na terenie całej polski. Szczególnie często występuje w ciemnych i wilgotnych miejscach takich jak piwnice i magazyny. Poza ludzkimi siedzibami skorki występują pod kamieniami, pod butwiejącymi liśćmi, pod ściętymi pniakami, pod stosami drewna, w odpadkach, w budkach lęgowych, dziuplach, gniazdach ptaków i pod korą oraz w wierzchniej warstwie gleby. Skorki pospolite zazwyczaj występują w grupach liczących od kilku do kilkunastu osobników. Skorki zimują w wierzchniej warstwie gleby lub w pomieszczeniach. Często zimują w grupach.

Żerowanie skorka pospolitego

Skorki pospolite żywią się roztoczami, małymi owadami i cząstkami roślin. Wśród owadów na które polują skorki pospolite są między innymi mszyce i małe gąsiennice. Skorki pospolite żerują głównie w nocy.

Rozwój skorka pospolitego

Samice skorka pospolitego składają jaja w wygrzebanych przez siebie norkach lub szparach. Larwy skorka pospolitego wylęgają się z jaj po 5-6 tygodniach. Tym co wyróżnia skorki pospolite na tle większości owadów jest fakt, że samice skorków pospolitych opiekują się swoim potomstwem oraz jajami z których ma się ono wykluć. Samica skorka pospolitego regularnie czyści jaja, usuwa z nich pleśń, reguluje temperaturę komory w których przebywają i i chronią je przed wrogami. Dzięki temu, że samice skorka pospolitego opiekują się larwami larwy skorków pospolitych mogą pozostać w ukryciu aż do drugiej wylinki. Chronione są również larwy skorków pospolitych które opuściły już miejsce wyjścia z jaj, ale często do niego wracają.

Postać dorosła skorka pospolitego pod względem wyglądu nie różni się w znaczący sposób od larw skorka pospolitego. Główne różnice polegają na tym, że larwy skorka pospolitego są odrobinę jaśniejsze od postaci dorosłych skorka pospolitego i nie posiadają tarczek skrzydłowych.

Inne gatunki skorkowatych występujące w Polsce

W Polsce oprócz skorka pospolitego występuje jeszcze dwóch przedstawicieli rodziny skorkowatych: kikutniczka pospolita i apterygida media. Podejrzewa się, że na terenie Polski mogą występować również zaliczane do skorkowatych Anechura bipunctata i Chelidura transsilvanica.

Kikutniczka pospolita znana jest też jako kusokrywka. Jej ciało jest krępe i rozszerza się pośrodku. Przedplecze kikutniczki pospolitej jest prostokątne, a pokrywy silnie skrócone. Kikutniczki pospolite nie posiadają skrzydeł. Samice kikutniczki pospolitej różnią się od samców wyglądem szczypiec. Szczypce samic kikutniczki pospolitej są proste, a szczypce samców łukowato wygięte. Kikutniczka pospolita lubi cień i wilgoć. Żeruje głównie nocą. Najczęściej znaleźć ją można pod kamieniami w ściółce leśnej i na drzewach. Samice kikutniczki pospolitej najczęściej składają jaja w w korytarzach, które kopią w wilgotnej glebie. Samice kikutniczki pospolitej podobnie jak samice skorka pospolitego opiekują się swoim potomstwem.

Apterygida media jest na terenie Polski gatunkiem bardzo rzadkim. Występuje głównie w okolicach zbiorników wodnych. Apterygida media ma wysmukła, krępe i owłosione ciało. Czułki składają się z dwunastu członów. Przedplecze kształtem przypomina kwadrat. Pokrywy Apterygida media są dobrze wyksztalcone. Apterygida media nie posiada skrzydeł. Szczypce Apterygida media są słabo wykształcone i wysmukłe. Samce Apterygida media można odróżnić od samic tym, że ich szczypce są ząbkowane po stronie wewnętrznej.

Problemy ze skorkami pospolitymi

Skorki pospolite często przedostają się do wnętrza pomieszczeń. Nawet niewielkie szczeliny wystarczą by te owady dostały się do wnętrza domu. Skorki pospolite które dostaną się do wnętrza domu lub mieszkania znaleźć można w posłaniach, meblach, doniczkach i pieczywie w które się wgryzają. Wbrew temu co głoszą legendy owady te nie wchodzą do uszu.

Skorki pospolite często uszkadzają plony. Powodują szkody w uprawach fasoli, cynii, aksamitek, dalii i buraków. Wyjadają miąższ gruszek i jabłek.

Z drugiej strony skorki pospolite jako owady częściowo drapieżne zjadają różne gatunki żywiących się roślinami owadów i roztoczy.

Zwalczanie skorków

Istnieje wiele metod zwalczania skorków pospolitych. Najprostszą z nich jest zmienienie otoczenia naszego domu w taki sposób, aby nie sprzyjało ono występowaniu skorka pospolitego. Należy usunąć z niego:

  • leżące na ziemi liście
  • próchniejące drewno
  • chwasty
  • ściętą trawę
  • kamienie

Należy zadbać też o to, aby wnętrza naszych domów nie były zawilgocone. Wewnątrz pomieszczeń nie należy używać lamp rtęciowych wydzielających promienie UV ponieważ przyciągają one owady. Lepiej zastąpić je niewydzielającymi promieni UV lampami sodowymi.

Dobrym sposobem na skorki pospolite są pułapki w postaci małych pudełek z otworami wejściowymi wypełnione otrębami lub płatkami owsianymi. Można zakupić też gotowe pułapki na skorki pospolite. Skorki pospolite które dostaną się do wnętrza pomieszczeń wystarczy zamieść i wyrzucić. Trucie skorków pospolitych które dostały się do mieszkania zazwyczaj nie jest konieczne ponieważ zwykle same giną one z głodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.