Sprzątanie po zmarłym

Śmierć jest dla nas wszystkich trudnym wydarzeniem w życiu. Zawsze niesie za sobą smutek, żal i pustkę. Niespodziewanie spada na członków rodziny mnóstwo obowiązków związanych z ostatnim pożegnaniem ze zmarłym. Niestety nie tylko to jest związane ze śmiercią, bowiem należy po nim uporządkować wszystkie niedokończone sprawy, a także na rodzinie, bądź bliskich osobach spoczywa obowiązek sprzątania po zmarłym.

Sprzątanie po zmarłym dotyczy usług związanych z oczyszczeniem mieszkania, domu,
czy samochodu, gdzie ciało zmarłego przebywało jakiś czas zanim zostało znalezione.
Jest to szczególnie niebezpieczna czynność, ponieważ po śmierci człowieka we wszystkich jego komórkach tworzy się trupi jad.

Trupi jad to niezwykle trująca substancja określana nazwą ptomainy, zalicza się do niej putrescynę oraz kadawerynę. Powstaje w procesie gnilnym białka w zwłokach. Jest to oleista, bezbarwna ciecz o nieprzyjemnym zapachu. Bardzo szkodliwa dla zdrowia, ponieważ uszkadza układ krążenia. W związku z ryzykiem zatrucia trupim jadem nie należy samodzielnie dokonywać dezynfekcji miejsca, w którym ciało zmarłego przebywało.

Jak powinno wyglądać sprzątanie po osobie zmarłej?

Sprzątanie po zmarłym powinno odbywać się w specjalnych warunkach. Pracownik firmy dezynfekującej jest wyposażony w specjalny kombinezon, maskę i okulary, gdyż grozi mu zatrucie nie tylko trupim jadem, ale również chorobą zakaźną, na którą zmarły mógł umrzeć. Dlatego bardzo ważny dla firmy oczyszczającej jest kontakt z najbliższymi osobami, które udzielą informacji dotyczącej stanu zdrowia zmarłego tuż przed śmiercią, aby móc się dodatkowo zabezpieczyć, a także zabezpieczyć miejsce śmierci zmarłego ze względu na przyczynę jego zgonu.

Należy często opróżnić pomieszczenie z mebli, dywanów, obrazów, śmieci i innych rzeczy, które zmarły miał w swoim mieszkaniu, a następnie przekazać je do utylizacji. Usunąć nieprzyjemny zapach, a także wszystkie pozostałości po zmarłym, w tym płyny ustrojowe. Wyczyścić ściany, podłogi, okna, drzwi, a także sufit. W końcowych etapach procesu sprzątania po zmarłym jest ozonowanie (gaz ozon O3 jest jednym z najsilniejszych utleniaczy, który pod względem biologicznym i chemicznym pozwala uzyskać środowisko sterylne
oraz bezpieczne od wszelkiego rodzaju owadów i substancji niebezpiecznych znajdujących się w powietrzu).

Sprzątanie po zmarłym powinna przeprowadzić wyspecjalizowana firma, której pracownicy są odpowiednio wyposażeni i wykwalifikowani.

TAGI: Sprzątanie po zgonie, dezynfekcja po trupie, firma sprzątająca po osobie zmarłej, sprzątanie miejsc zgonu, 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.