W naszych domach i mieszkaniach pojawiają się różne gatunki zwierząt. Większość z nich jak na przykład myszy, szczury lub rybiki cukrowe zjada resztki, które pozostały po naszych posiłkach lub zgromadzone przez nas zapasy. Mogą one przenosić choroby lub sprawiać, że spożywanie żywności staje się niebezpieczne. Jest to uciążliwe i groźne dla zdrowia. W rzeczywistości jednak ryzyko oraz niedogodności związane z obecnością wymienionych zwierząt w naszym domu  lub mieszkaniu jest zazwyczaj umiarkowane.

zwalczanie-pluskiew

Są jednak w zwierzęta, których pojawienie się w naszych domach jest szczególnie groźne. Zwierzętami tymi są pasożyty. Pasożyty człowieka dzielą się na pasożyty wewnętrzne, a więc żerujące w naszych ciałach oraz na pasożyty zewnętrzne, a więc żerujące poza nimi. Jeśli naszym problemem są pasożyty wewnętrzne lub niektóre z pasożytów zewnętrznych takie jak na przykład wszy powinniśmy udać się do lekarza. Jeśli jednak naszym problemem są pasożyty zewnętrzne takie jak na przykład komary lub pluskwy powinniśmy wezwać zajmującą się ich zwalczaniem firmę DDD. Właśnie na problemach powodowanych przez ostanie z wymienionych pasożytów, a mianowicie przez pluskwy skupimy się w naszym artykule.

Rozpoznanie pluskiew

Jeszcze niedawno wydawało się, że pluskwy zostały całkowicie wyeliminowane. Dopiero w ostatnich latach liczebność pluskiew zaczęła rosnąć. Fakt, że jeszcze kilka lat temu pluskwy były rzadkością sprawia, że ich ukąszenia cały czas bywają błędnie rozpoznawane. Typowe błędne rozpoznania ukąszenia pluskwy, to ukąszenie komara, ukąszenie pająka, alergia lub świerzb. Błędne rozpoznania obok tego, że pluskwy jeszcze do niedawna pojawiały się rzadko wynikają również z tego, że wygląd ugryzień pluskiew bywa zróżnicowany. Czasami ślady ugryzień są duże, a czasami są one małe. Ślady ugryzień pluskiew mogą zniknąć tego samego dnia, którego się pojawiły lub utrzymywać się na skórze przez wiele tygodni. Mogą one wywoływać silny ból, lub nie boleć w ogóle. Zróżnicowanie to może być naprawdę spore w zależności od osoby, która została zaatakowana przez pluskwy. Często zdarza się, że dwie osoby śpią w tym samym łóżku, a mimo to tylko na ciele jednej z nich znalazły się ślady ugryzień pluskiew. Nie oznacza to, że druga z nich nie była atakowana przez pluskwy, lecz jedynie, że jest ona mniej wrażliwa na ich ugryzienia.

Ukąszenia pluskiew

Najczęściej o obecności pluskiew dowiadujemy się dzięki ukąszeniom zostawianym przez nie na naszych ciałach. Często mają one postać trzech ran znajdujących się w jednym rzędzie. Ataki pluskiew najczęściej zdarzają się pomiędzy północą, a godziną trzecią w nocy.

Zazwyczaj pluskwy w przeciwieństwie do innych pasożytów zewnętrznych na przykład kleszczy nie przenoszą chorób. Jest tak dzięki antybakteryjnym substancjom wydzielanym przez te owady. To, że zazwyczaj pluskwy nie przenoszą chorób nie oznacza jednak, że ukąszenia pluskiew nie są nieprzyjemne. Po kilku godzinach od ugryzienia pluskwy w którym ono nastąpiło pojawiają się swędzenie i zaczerwienienie. Swędzenie to jest bardzo uciążliwe, a drapanie się w miejscu ugryzienia jedynie pogarsza sytuacje zamiast ją polepszać. Sam moment ukąszenia jest bezbolesny ponieważ w jego trakcie pluskwa wstrzykuje znieczulającą, zapobiegającą krzepnięciu krwi substancję. Innymi objawami zaatakowania przez pluskwy są bezsenność, osłabienie i niepokój. Objawy te szczególnie intensywne są u dzieci. Ze względu na spore zróżnicowanie w wyglądzie ugryzień w wielu przypadkach jedynym sposobem na upewnienie się, że mamy do czynienia z pluskwami jest odnalezienie osobników pluskiew, które doprowadziły do powstania tych ugryzień.

Pluskwa jak wygląda?

Znalezienie pluskiew nic nam jednak nie da jeśli nie będziemy wiedzieli jak pluskwy wyglądają. O tym, że nie jest to wiedza powszechna świadczy między innymi wystąpienie Patryka Jakiego z kwietnia 2013 roku. Podarował on wtedy słoik z rzekomą pluskwą w środku ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi. Słoik ten oglądany był przez kilku posłów, ale dopiero poseł Stefan Niesiołowski będący z wykształcenia entomologiem zauważył, że rzekoma pluskwa jest w rzeczywistości karaluchem. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu jak wyglądają pluskwy by nie popełnić podobnego błędu i nie pomylić ich z innymi gatunkami owadów.

Pluskwy są owalnymi owadami o brązowo-czerwonej barwie. Spłaszczony odwłok pluskiew rozszerza się w kierunku tylnym. Po posiłku kształt ciała pluskwy zmienia się. Jej odwłok staje się wrzecionowaty i wydłuża się, a kolor ciała pluskwy zmienia się na purpurowy.

Odpluskwianie ULV

Pluskwy mają od 4 do 6 milimetrów długości, oraz 3 milimetry szerokości. Oczy pluskiew są bardzo małe. Służą one głównie sprawdzaniu, czy jest już wystarczająco ciemno by pluskwy mogły bezpiecznie wyruszyć na poszukiwania swoich ofiar. W okolicach głowy pluskiew znajdują się dobrze widoczne włoski oraz czułki. Na każdej ze stóp pluskiew znajdują się dwa niewielkie haczyki umożliwiające pluskwom wspinanie się po pionowych powierzchniach takich jak na przykład ściany. Pluskwy które nie są najedzone potrafią poruszać się bardzo szybko. Twardy chitynowy pancerz pluskiew sprawia, że są one owadami wyjątkowo silnie odpornymi na ściskanie. Często zdarza się, że pluskwy przeżywają nawet zgniecenie jeśli niebyło ono wystarczająco mocne.

W jakich domach pojawiają się pluskwy?

Pluskwy przez niektórych ludzi kojarzone są główne z domami oraz mieszkaniami osób, które nie dbają o higienę w swoich domach lub mieszkaniach. Jest to jednak przekonanie błędne. W domach i mieszkaniach osób, które nie dbają o czystość częściej pojawiają się zwierzęta odżywiające się resztkami takie jak karaluchy, rybiki cukrowe, myszy, szczury, a także wiele innych gatunków zwierząt synantropijnych. Czystość w domu nie wpływa jednak na częstotliwość występowania w nim ludzkich pasożytów w tym również pluskiew. Co więcej pluskwy wręcz wolą czyste powierzchnie ponieważ nagromadzony brud utrudnia im poruszanie się. Sprzątniecie domu to zatem skuteczny sposób na myszy, skuteczny sposób na szczury, skuteczny sposób na rybiki cukrowe i skuteczny sposób na karaluchy, choć oczywiście zazwyczaj sprzątniecie okazuje się w takich sytuacjach niewystarczające i konieczne jest połączenie go z działaniami mającymi na celu zwalczanie szkodników lub skorzystanie z usług specjalistycznej firmy DDD profesjonalnie zajmującej się zwalczaniem szkodników. Sprzątanie nie jest jednak skutecznym sposobem na pluskwy, choć im mniej mamy przedmiotów w pomieszczeniu tym mniej jest miejsc w których pluskwy będą mogły się schować w związku z czym łatwiej będzie je zauważyć. Pluskwy mogą pojawić się nawet w najczystszym mieszkaniu w związku z czym to, że mamy pluskwy nie jest czymś czego powinniśmy się wstydzić, choć z pewnością powodem do wstydu będzie sytuacja, gdy po stwierdzeniu obecności pluskiew w naszym domu lub mieszkaniu nie podejmiemy natychmiastowych działań mających na celu ich zwalczenie.

Ataki pluskiew

Pokarmem pluskiew jest ludzka krew. Pluskwy mogą także odżywiać się krwią zwierząt stałocieplnych. Na swoich ofiarach pluskwy przebywają jedynie w czasie, kiedy się pożywiają. Pluskwy atakują swoje ofiary w odkrytych miejscach pozbawionych utrudniającego ataki pluskiew owłosienia na przykład na plecach. Pluskwy odnajdują swoich żywicieli wykrywając za pomocą swoich wrażliwych czułek ich zapach lub ślad termiczny, a podejrzewa się, że mogą one również wykrywać wydzielany przez potencjalnych żywicieli podczas oddychania dwutlenek węgla. Ataki pluskiew na ludzi najczęściej odbywają się w nocy, kiedy śpimy. Najwięcej ataków pluskiew zdarza się pomiędzy północą, a godziną trzecią w nocy. Pojedyncze osobniki pluskiew widywane są również za dnia, ale zdarza się tak głównie wtedy, gdy pluskwy są wyjątkowo głodne.

Rozmnażanie się i rozwój pluskiew

Samice pluskiew składają jedynie 2 lub 3 jaja dziennie. Jaja te składane są jednak przez nie przez bardzo długi czas dzięki czemu pojedyncza samica pluskwy podczas swojego życia może złożyć ich nawet kilkaset. Rozwój pluskiew trwa od jednego do dwóch miesięcy. Jeśli warunki życia pluskiew będą odpowiednie (wystarczająco wysoka temperatura i dostęp do pożywienia) pluskwy mogą przeżyć do 300 dni. Jeśli temperatura spadnie poniżej 16 st. C. pluskwy przechodzą w stan hibernacji. Pluskwy mogą przejść w ten stan również jeśli brakuje dla nich odpowiedniego pożywienia.

Skąd biorą się pluskwy

Umiejętności pluskiew do samodzielnego przenoszenia się na większe odległości są ograniczone. W związku z tym do nowych domów lub mieszkań zazwyczaj trafiają z czyjąś pomocą. Pomoc tą najczęściej uzyskują od ludzi. Przenosimy je na ubraniach, w bagażu oraz w używanych meblach, które trafiają do naszych domów lub mieszkań. Obok ludzi pluskwy mogą być transportowane również przez dzikie lub udomowione zwierzęta. Jedynie w domach wielorodzinnych i blokach częste jest przemieszczanie się pluskiew pomiędzy pomieszczeniami zajmowanymi przez różne rodziny. Na pojawienie się pluskiew w domu lub w mieszkaniu szczególnie silnie narażone są osoby często odwiedzające domy lub mieszkania innych ludzi, hotele, hostele lub motele. Jeśli pluskwy nie zostaną zwalczone w miejscu w którym się pojawiły ich liczebność zacznie szybko rosnąć.

Gdzie chowają się pluskwy?

W czasie gdy pluskwy nie pożywiają się mogą one znajdować się w różnych miejscach. Zazwyczaj jednak wybierają one miejsca znajdujące się w niewielkiej odległości od miejsc w których atakują swoje ofiary. Najczęściej pluskwy atakują swoich gospodarzy w czasie, gdy śpią oni w łóżkach w związku z czym to właśnie w łóżkach pluskwy szczególnie często spędzają czas pomiędzy poszczególnymi posiłkami. Pluskwy mogą znajdować się za równo w drewnianych częściach łóżka jak i w materacu. Jeśli więc mamy robaki w łóżku, robaki w pościeli, robactwo w łóżku, robactwo w pościeli, owady w łóżku lub owady w pościeli to bardzo prawdopodobnym jest to, że mamy do czynienia z pluskwami.

Pluskwy które nie chowają się w samym łóżku bardzo często chowają się w miejscach znajdujących się w niewielkiej odległości od niego. Najczęściej są to różnego rodzaju małe, ciemne przestrzenie takie jak wąskie otwory, szwy, zagięcia materiału, gniazdka elektryczne, meble i listwy podłogowe. Pluskwy często pojawiają się również za tapetami i obrazami. Istnieją jednak również przedmioty w których pluskwy znajdowane są stosunkowo rzadko. Są to między innymi książki, pudełka po płytach CD lub DVD, ubrania znajdujące się w szafie, doniczki, kwiaty lub różnego rodzaju urządzenia elektroniczne.

Pluskwy często występują w większych grupach, co ułatwia ich lokalizowanie. O obecności pluskiew w danym miejscu świadczą ich odchody, łupiny jajek oraz złuszczone skorupy. W rozpoznaniu obecności pluskiew może również pomóc charakterystyczny zapach przypominający zapach gnijących malin lub kolendry siewnej. Zapach ten pochodzi z oleistego płynu wydzielanego przez pluskwy. Zapach ten szczególnie silnie wyczuwany jest po zgnieceniu przez nas pluskwy.

Zwalczanie Pluskiew  Sierpc

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy zajmującej się zwalczaniem pluskiew skontaktuj się z nami. Tel.: +48 732 732 770, email: biuro@insektpol.pl

Domowe sposoby na ukąszenia pluskiew

Istnieją liczne domowe metody na ugryzienia pluskiew takie jak między innymi okłady z cebuli lub czosnku albo z soku tych warzyw. Stosowany jest w tym celu również aloes. Jeśli jednak mamy problem z pluskwami to w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na likwidacji pluskiew, a nie na łagodzeniu skutków ich ugryzień.

Domowe sposoby na pluskwy

Jeśli podejrzewamy, że mamy pluskwy to działania mające na celu ich zwalczenie powinniśmy rozpocząć od przeszukania w ich poszukiwaniu miejsc w których robactwo to najczęściej występuje, a więc łóżka oraz jego bezpośredniej okolicy. Przeszukania te powinny objąć wszystkie pomieszczenia w których ktoś śpi. W przypadku domów wielorodzinnych i bloków najlepiej będzie jeśli poinformujemy o swoich podejrzeniach dotyczących pluskiew również sąsiadów.

Istnieją liczne domowe sposoby na pluskwy. Wiele z nich polega na poddaniu tych owadów działaniu wysokiej temperatury na przykład poprzez pranie ubrań lub pościeli w wysokich temperaturach, zalewanie ich wrzątkiem, wkładanie do rozgrzanego samochodu, poddawanie działaniu pary wodnej i inne sposoby. W praktyce jednak sposoby te są mało skuteczne przede wszystkim dlatego, że rzadko zdarza się by wszystkie pluskwy rzeczywiście znajdowały się wyłącznie w przedmiotach poddanych tym zabiegom. Skuteczne działanie przeciwko pluskwom przypisywane jest również niektórym ziołom na przykład tasznikowi pospolitemu.

Inna domowa metoda na pluskwy to gruntowne sprzątanie. Najlepiej będzie jeśli sprzątanie i sprawdzanie obejmie wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach w których mogą być pluskwy. Podczas tego procesu szczególną uwagę należy zwrócić na materac ponieważ właśnie w nim szczególnie często znajdują się pluskwy. Powinien on zostać solidnie odkurzony, a po odkurzeniu najlepiej włożyć worek od odkurzacza do szczelnie zawiązanej folii i wyrzucić. Po wyrzuceniu worek nie powinien znajdować się w domu.

Istnieją różnego rodzaju pokrowce, mające chronić materace przed pluskwami. Niestety nawet jeśli okażą się one skuteczne to nie rozwiążą one naszego problemu ponieważ pluskwy po prostu będą spędzać czas pomiędzy swoimi posiłkami w innym miejscu. Niestety w praktyce nawet bardzo dokładne sprzątanie domu lub mieszkania nie zawsze okazuje się skuteczne w zwalczaniu pluskiew. Bardzo trudno przeprowadzić sprzątanie na tyle dokładne, by było ono całkowicie skuteczne w zwalczaniu pluskiew. Często zdarza się, ze skupiska pluskiew znajdują się w wielu miejscach w domu lub mieszkaniu w związku z czym rzadko udaje się odnaleźć wszystkie osobniki pluskiew.

Samodzielna walka z pluskwami bez względu na wybraną metodę jest niestety dość trudna i rzadko kończy się sukcesem nawet jeśli była ona długotrwała.

Najskuteczniejsze metody na pluskwy

Jedyną metodą zwalczania pluskiew cechującą się całkowitą skutecznością jest zwalczanie pluskiew za pomocą specjalistycznych środków chemicznych poprzez oprysk pluskiew lub zamgławianie ULV pluskiew. W tym celu najlepiej skorzystać z usług specjalistycznej firmy zajmującej się zwalczaniem szkodników ponieważ środki na pluskwy dostępne dla zwykłych ludzi cechują się dużo niższą skutecznością.

W przypadku bloków mieszkalnych w których zaatakowanych przez pluskwy zostało wiele pomieszczeń odpluskwianie powinno objąć wszystkie pomieszczenia w których wykryto pluskwy, a najlepiej będzie jeśli obejmie ono cały budynek. Jeśli pluskwy występują w wielu mieszkaniach znajdujących się w bloku, a zwalczanie pluskiew przeprowadziliśmy jedynie w naszym mieszkaniu to bardzo możliwym jest, że po upływie pewnego czasu pluskwy i tak przywędrują do naszego mieszkania z mieszkań w których nie zostało przeprowadzone odpluskwianie.

Wymrażanie pluskiew  Sierpc

Alternatywą dla środków chemicznych jest wymrażanie pluskiew. Podczas wymrażania pluskwy zwalczane są za pomocą dwutlenku węgla schłodzonego do bardzo niskiej temperatury. Dwutlenek węgla zabija pluskwy, ale niestety bardzo szybko się ociepla. Z tego powodu wymrażanie skutecznie zwalcza pluskwy, które znalazły się w niewielkiej odległości od emitującego schłodzony dwutlenek węgla urządzenia, ale nie jest już skuteczne w przypadku pluskiew, które znalazły się w nieco większej odległości od niego. Wymrażanie musi być przeprowadzane bardzo starannie i obejmować wszystkie zakamarki w których mogły schronić się pluskwy aby było ono skuteczne. Ponieważ pluskwy potrafią chować się w różnych miejscach oznacza to, że najlepiej będzie objąć nim wszystkie zakamarki mieszkania. W przypadku wielu miejsc przystawienie schładzającego dwutlenek węgla urządzenia wystarczająco blisko miejsca w którym znajdują się pluskwy może nie być możliwe. W takich sytuacjach urządzenie nie będzie skuteczne wobec pluskiew znajdujących się w tym miejscu. Z tego powodu wymrażanie dwutlenkiem węgla zazwyczaj i tak jest łączone z opryskiem. Wady wymrażania sprawiają, ze wymrażanie pluskiew samym schłodzonym dwutlenkiem węgla jest mało skuteczne i z tego powodu rzadko stosowane.

Alternatywne metody na pluskwy 

Pluskwy mogą być zwalczane również poprzez odymianie za pomocą świec dymnych lub ogrzewanie pomieszczeń do wysokich temperatur. Metody te również są jednak mało skuteczne, a ogrzewanie do pomieszczeń do wysokich temperatur dodatkowo bywa skomplikowane w związku z czym metody te również są mało popularne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.