krety

Krety występują w większości państw kontynentalnej Europy, a także na terenie zachodniej i środkowej Syberii. Stanowią one duży problem dla wielu osób niszcząc ich ogrody, działki i uprawy.

Dlaczego krety żyją pod ziemią?

Krety znane są głównie ze swojego wyjątkowego, podziemnego stylu życia oraz kopanych przez siebie korytarzy. Dlaczego krety żyją pod ziemią? Krety żyją pod ziemią ponieważ właśnie tam żyją dżdżownice będące głównymi ofiarami kretów. Korytarze kopane przez krety w rzeczywistości są pułapkami powstającymi po to aby dżdżownice wpadały do ich wnętrza. Im dłuższa jest sieć korytarzy tym więcej wpada do nich dżdżownic nie ma zatem nic dziwnego w tym, że sieć korytarzy drążonych przez krety jest bardzo rozległa.

krety zwalczanie

Zazwyczaj mają one od 100 do 200 metrów długości zdarza się jednak, że mają one nawet kilometr. Sieć ta musi być tak rozległa ponieważ krety to zwierzęta wyjątkowo żarłoczne. Dziennie zjadają one pożywienie równe połowie masy ich ciała. Ziemia z korytarzy usuwana jest przez krety na zewnątrz w wyniku czego powstają krecie kopce, które są najbardziej widoczną oznaką ich obecności. Wielkość krecich kopców uzależniona jest od rodzaju gleby. Największe są kopce powstające na terenach bagiennych, gdzie mogą mieć one nawet 90 centymetrów.

Korytarze kretów

Korytarze kretów służą jako pułapki, ale pod ziemią znajdują się również krecie gniazda. Wykonane są one z trawy i mchu. Czasami obok gniazda krety budują pionowy tunel sięgający aż do wód gruntowych dzięki któremu krety uzyskują stały dostęp do wody. Krety nie zawsze zjadają złapane dżdżownice od razu. Często gromadzą je na zimę w specjalnych komorach. Aby dżdżownice nie uciekły z tych komór krety podcinają im zwoje nerwowe.

Przystosowania kretów do podziemnego stylu życia.

Od tego czy kretowi uda się wykopać odpowiednio rozległą sieć korytarzy uzależnione jest to, czy uda mu się złapać wystarczająco dużą ilość dżdżownic mógł on się wyżywić i mieć potomstwo. W przeszłości krety którym nie udawało się wykopać odpowiednio rozległej sieci korytarzy ginęły bezpotomnie. Dlatego całe ciała kretów przystosowały się do kopania korytarzy.

Budowa i wygląd kretów

Częścią ciała kretów, która w największym stopniu przystosowała się do życia pod ziemią są łapy. Łapy kretów są silne, łopatowate i wyposażone w zagięte w tył pazury. Najsilniejsze są przednie łapy kretów w których kości przedramienia są zredukowane co sprawia, że jeszcze lepiej nadają się one do kopania. Również pozostałe części ciała kretów przystosowane są do życia pod ziemią. Ciało kretów jest walcowate ponieważ właśnie taki kształt najlepiej dopasowany jest do kształtu kopanych przez krety korytarzy. Pod ziemią i tak nie ma światła więc oczy kretów są uwstecznione, choć nie jest prawdą dość powszechne przekonanie, że krety są ślepe. Znajdujące się w tylnej części czaszki krecie uszy nie posiadają małżowin które przeszkadzały by kretom w przemieszczaniu się po korytarzach. Posiadają za to specjalne włosy oraz fałd skóry chroniące je przed wpadaniem ziemi do środka. Mimo braku małżowin słuch kretów jest dość dobry. Przechodzenie przez korytarze ułatwia kretom również wyjątkowo gładka i miła w dotyku sierść kretów. Sierść ta zazwyczaj jest czarna, ale zdarzają się również krety albinosy.

Taka budowa ciała umożliwia kretom drążenie korytarzy ze sporą, wynoszącą od 12 do 15 metrów na dobę prędkością. Korytarze te co kilka godzin patrolowane są przez krety. Silne przystosowanie do życia pod powierzchnią ziemi i kopania korytarzy sprawia, że na powierzchni ziemi krety są niezdarne w związku z czym rzadko się tam pojawiają.

Co jedzą krety?

Jak już wspominaliśmy krety odżywiają się głównie dżdżownicami. Poza nimi zjadają larwy owadów i drobne kręgowce.

krety kopce kretow

Aktywność kretów

Krety najbardziej aktywne są podczas poranków dlatego liczne pojawienia się kretowisk najczęściej zauważamy rano. Życie pod ziemią spowodowało też wykształcenie się u kretów charakterystycznego wzorca aktywności. Krety żyją pod ziemia dlatego ich aktywność nie musi być i nie jest skorelowana z aktywnością słońca. Pełen cykl aktywności kretów trwa około siedmiu godzin z czego cztery godziny przypadają na aktywność, a trzy na głęboki sen. Krety nie zapadają w sen zimowy. Zimę spędzają w najniżej położonych spośród drążonych przez siebie korytarzy.

Rozmnażanie się i rozwój kretów

Krety to zwierzęta żyjące samotnie. Jeśli zauważyliśmy więc gdzieś pojawienie się kretowisk to możemy być pewni, że wszystkie one utworzone zostały przez pojedynczego kreta. Jedynie podczas rui krety żyją w parach. Ciąża kretów najczęściej ma miejsce wczesną wiosną. Trwa ona około czterech tygodni. Po upływie tego czasu samica kreta rodzi od dwóch do siedmiu młodych. Krety osiągają dojrzałość płciową po upływie roku. Żyją od dwóch do czterech lat.

Czy zwalczanie kretów jest legalne

Krety są częściowo chronione, ale ich zwalczanie jest dozwolone na terenie upraw ogrodniczych, ogrodów, lotnisk, szkółek, obiektów sportowych, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych i lotnisk. Jak jednak zwalczać krety pojawiające się na tych terenach? Jak się pozbyć kreta? Jak pozbyć się kreta w ogrodzie? Jak pozbyć się kreta z działki?  

Najczęściej stosowanymi metodami na krety są

  • Odstraszanie kretów
  • Domowe sposoby na krety
  • Stosowanie trutek na krety
  • Odławianie kretów za pomocą pułapek
  • Profesjonalne metody z użyciem gazu na krety (możliwe do stosowania tylko przez przeszkolone osoby)

Odstraszanie kretów

Do odnajdowania ofiar służą kretom czuły słuch oraz czułe na drgania włosy czuciowe znajdujące się na ogonie i pysku kretów. Z tego powodu często podejmowane są próby zwalczania kretów przy pomocy odstraszaczy emitujących dźwięki lub wibracje. Niestety ich skuteczność nie jest zbyt wysoka ponieważ krety po pewny czasie przyzwyczajają się do obecności i działania tych odstraszaczy w ich otoczeniu. Sprawia to, że odstraszcze te przestają wpływać na postępowanie kretów.

Dla uzyskania odstraszających krety drgań lub dźwięków skorzystać można również z domowych odstraszaczy kretów mających formę puszek umieszczonych na wbitym w ziemię paliku lub wkopanych w ziemię szyjkami do góry butelek. Wymienione domowe odstraszacze kretów działają jednak tylko jeśli wieje wiatr poza tym podobnie jak bardziej profesjonalne odstraszacze kretów są one mało skuteczne.

Domowe sposoby na krety

Oprócz odstraszaczy kretów opracowano również liczne inne domowe sposoby na krety. Domowe sposoby na krety są niestety mało skuteczne. Popularny domowy sposób na krety to intensywne zapachy. Zapachy te można uzyskać sadząc rośliny takie jak na przykład czosnek, mięta, łoboda, bazylia i lawenda lub umieszczając susz tych roślin wewnątrz kopców.

Profesjonalne zwalczanie kretów

Zwalczanie kretów jest trudne dlatego jeśli mamy problem z kretami warto skorzystać z pomocy profesjonalistów w zwalczaniu kretów takich jak firma insektpol. Pozwoli to na szybkie i łatwe pozbycie się tych zwierząt. Zwalczanie kretów przeprowadzamy metodą gazowania, która pozwala na szybkie i całkowicie skuteczne pozbycie się tych zwierząt z miejsca w którym sprawiają one nam problemy. Gazowanie kretów pozostaje wysoce skuteczne bez względu na to gdzie mamy problem z kretami. Jeśli więc zadajecie sobie pytania takie jak kret jak się pozbyć, jak zwalczyć kreta na działce, kret w ogrodzie jak się pozbyć, kret jak się go pozbyć, jak pozbyć się kreta z działki, jak pozbyć się kreta w ogrodzie  jak się pozbyć kreta, jak pozbyć się kreta, jak pozbyć się kreta na działce, jak pozbyć się kreta z ogrodu, co na krety w ogrodzie to najlepszą odpowiedzią na te pytania jest profesjonalne zwalczanie kretów oferowane przez firmę insektpol.

Należy pamiętać, iż pomimo dostępności gazów na krety na allegro i innych portalach aukcyjnych to kupujący musi posiadać odpowiednie pozwolenie i szkolenie ze stosowania środków ochrony roślin i w przypadku kontroli to kupujący odpowiada za stosowanie gazu.

Gdzie zwalczane są krety

Krety zwalczane są wszędzie tam, gdzie pojawił się problem z tymi ssakami. Szczególnie częste są zwłaszcza zwalczanie kretów w ogrodzie, zwalczanie kretów na boisku piłkarskim, zwalczanie kretów na polu golfowym, zwalczanie kretów w ogródku, zwalczanie kretów na działce, zwalczanie kreta w ogrodzie, zwalczanie kreta na boisku piłkarskim, zwalczanie kreta na polu golfowym, zwalczanie kreta w ogródku czy zwalczanie kreta na działce. Bez względu na to w którym z wymienionych lub innych miejsc mamy problem z kretami w celu pozbycia się tych zwierząt warto skorzystać z usługi profesjonalne zwalczanie kretów oferowanej przez firmę insektpol.

Masz Problem z kretami?

Zajmujemy się profesjonalnym zwalczaniem kretów. Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego lub zadzwoń pod numer dostępny poniżej i otrzymaj darmową wycenę usługi. Nie zapomnij podać danych kontaktowych oraz adresu gdzie masz problem z kretami.

    [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

    Wolisz zadzwonić? Skorzystaj z numer podanego poniżej.

    +48 732 732 770

    Masz wątpliwości? Sprawdź nasze Opinie!

    • Fachowcy na 5tkę! Poleciłem usługi Insektpolu jednej restauracji, która miała problem z myszami i od pół roku mają święty spokój 🙂

      Client Image
      • Jan Konior
      • Usługa deratyzacji
    • Firma Insektpol dała sie poznać jako w pełni profesjonalna i znająca techniki zwalczania owadów. Muszę przyznać, że naprawdę miło pisać dobrą opinię po tak efektywnej pracy. Pozdrawiam i życzę firmie INSEKTPOL dalszych sukcesów.

      Client Image
      • Maria Leward
      • Usługa dezynsekcji