odławianie lisów

Odławianie lisów

Lisy bywają ogromnym problemem dla gospodarstw. Szybkość, zwinność, inteligencja oraz doskonale wyostrzone zmysły czynią z lisa doskonałego myśliwego.

Jego dieta jest bardzo zróżnicowana – lis lubi zarówno rośliny, jak i inne zwierzęta: ryby, kury, zające, gryzonie. Dlaczego lisów jest coraz więcej? Otóż obecnie dzięki szczepionkom lisy znacznie rzadziej chorują na wściekliznę (wodowstręt), nie organizuje się także polowań w celu zdobycia ich cennych futer, gdyż po pierwsze nie są już tak popularne, po drugie – funkcjonują specjalne hodowle lisów. Nie wszyscy jednak cieszą się ze zwiększenia ich populacji, szczególnie wówczas, gdy atakują inne zwierzęta lub nawet ludzi.

Jakiego typu zagrożenie stanowią lisy?

Strach przed lisami wiąże się głównie z wścieklizną. To śmiertelna choroba, na którą nie ma leku. U osób, u których zdążą rozwinąć się jej objawy, przeważnie w ciągu kilku dni następuje zgon. W przypadku braku objawów podaje się szczepionki i antytoksyny, które są w stanie uratować życie. Do zarażenie dochodzi poprzez ugryzienie, pokąsanie lub poślinienie przez zakażone zwierzę. Na szczęście dziś ryzyko związane z zakażeniem wścieklizną przez lisa jest znacznie zredukowane dzięki szczepionkom. Niemniej, lisy są źródłem innego problemu dla gospodarstw, polując na kury, gęsi czy bażanty. Lisy są w tej chwili na tyle oswojone, że przestały się bać ludzi i zwierząt. Kiedy natomiast na polowanie wybiera się samica, która musi wykarmić młode, jest bardzo zdeterminowana, żeby zdobyć dla nich pokarm i trudno jest ją odstraszyć.

Odławianie lisów – skuteczny sposób na pozbycie się agresorów

Kiedy lisy zaczynają wyrządzać szkody, trzeba je odseparować od potencjalnych ofiar. To niestety bywa bardzo trudne. Często nie pomagają nawet ogrodzenia elektryczne albo urządzenia ultradźwiękowe. Wówczas najlepszym pomysłem jest wynajęcie firmy specjalizującej się w odławianiu lisów. Akcje polegają na chwytaniu zwierząt do specjalnych pułapek, tymczasowym usypianiu i wywożeniu. Lisy budzi się dopiero na terenie, na którym nie stanowią zagrożenia. Metoda ta została wymyślona po to, aby uniknąć odstrzału i obecnie ma częste zastosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.