Zwalczanie gołębi – odławianie pataków

Choroby, jakie przenoszą gołębie

Gołąb miejski (Columba Livia F.urbana) jest gatunkiem ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae), pochodzącym od gołębia skalnego, zamieszkującego tereny skalne Europy Południowej. Ptak ten zasiedlił miasta na tamtym obszarze, a później emigrował do innych aglomeracji. Głównym siedliskiem gołębia miejskiego jest zabudowa miejska, przeważnie bytują w miejscach często uczęszczanych przez ludzi tj. parki, osiedla mieszkaniowe czy centra handlowe. Do miejsc szczególnie zasiedlanych przez tego ptaka należą parapety, gzymsy, dachy budynków a także większe szczeliny w murach. Chętnie osiedla się na strychach i w stropodachach. Nie należy do ptaków, które budują gniazda na drzewach czy krzewach, lecz wyłącznie na gzymsach, balkonach, zakamarkach budynków oraz strychach i w stropodachach. Często zdarza się, że budują po kilkanaście gniazd na strychu na całej jego powierzchni.

Gołębie są roślinożerne. Głównym ich pokarmem są nasiona oraz odpadki żywności wyrzucane przez mieszkańców osiedli, na których przebywają. Dzięki temu ten dziki gatunek ptaków nie jest narażony na wyginięcie na terenach zurbanizowanych.

Gołębie są nieodłącznie wpisane w krajobraz miejski i najczęściej cieszą się sympatią za strony ludności. Jednak ich obecność przyczynia się do wielu problemów. Nadmierne ich rozmnożenie wpływa na wygląd estetyczny miast, nie tylko przez zanieczyszczenia odchodami, ale także poprzez roznoszenie chorób i pasożytów, które mogą być niebezpieczne dla ludzi. Powszechnym problemem wśród mieszkańców osiedli są zanieczyszczenia skrajnych miejsc budynków i parapetów odchodami. Zanieczyszczenia te mają szczególnie negatywny wpływ na zabytki i pomniki, gdyż zawartość kwasu moczowego w kale gołębi, niszczy elewację. W związku z tym niejednokrotnie zmuszeni jesteśmy do rozwiązywania konfliktów, jakie powstają między ludźmi i ptakami poprzez stosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń. Walka z gołębiami musi być przeprowadzana w sposób humanitarny oraz zgodny z obowiązującym prawem. Niedozwolone jest narażanie ptaków na cierpienie, a także umyślne ograniczanie liczebności tego gatunku.

Zwalczać gołębię czy odstraszać?

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaleca stosowanie bezpiecznych dla ptaków i innych zwierząt mechanicznych zabezpieczeń, które uniemożliwią im przebywanie w wyznaczonych miejscach. Do takich zabezpieczeń możemy zaliczyć specjalne listwy, spirale oraz metalowe siatki.

Listwy z drutami posiadającymi plastikowe zakończenia wygięte do dołu, służą zapobieganiu przesiadywania ptaków na parapetach oraz gzymsach budynków. Stanowią one ochronę tych miejsc przed zanieczyszczeniami, powodowanymi przez gołębie lub inne ptaki.

Spirale natomiast choć wyglądają bardzo efektownie, mają podobne zastosowanie jak kolce. Są stosunkowo tanim i bezpiecznym rozwiązaniem, a najlepsze efekty dają przy niewielkim bądź średnim natężeniu ptaków. Zabezpieczają przed ptakami w takich miejscach jak parapety, gzymsy, zadaszenia, barierki czy krawędzie dachów. Spirale mogą być w kształcie okrągłym, owalnym lub w kształcie trójkąta o zaokrąglonym wierzchołku.

Metalowe siatki również stanowią odpowiedni rodzaj zabezpieczenia przed ptakami. Są bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż w przeciwieństwie do siatek nylonowych, które często ulegają uszkodzeniu, ptaki nie zaplątują się w metalowe siatki.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wprowadziło bezwzględny zakaz umyślnego płoszenia i niepokojenia, wyłącznie do 10 gatunków ptaków. W przypadku gołębia miejskiego zakaz płoszenia dotyczy wyłącznie miejsc gniazdowania w trakcie obecności piskląt w gnieździe.

TAGI: Zwalczanie gołębi Warszawa, odławianie ptaków Gdańsk, Toruń, zabezpieczanie przed gołębiami, Firma zwalczająca gołębie, firma zwalczająca ptaki, 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.