dezynfekcja kurnika

Drobiu żyjącemu na terenie kurników zagrażają liczne wirusy, bakterie, pasożyty i owady. W celu przeciwdziałania wymienionym zagrożeniom konieczne jest regularne przeprowadzanie profesjonalnych zabiegów mających na celu ich zwalczanie.  Działania te określane są jako dezynfekcja kurnika i dezynsekcja kurnika. Dezynfekcją nazywamy działania mające na celu zwalczanie mikroorganizmów, a dezynsekcją nazywamy działania mające na celu zwalczanie owadów takich jak na przykład pleśniakowiec lśniący. Kompleksowa dezynfekcja kurnika powinna być wykonywana pomiędzy każdymi wstawieniami kur do kurnika.

Dezynfekcja kurnika dlaczego należy ją przeprowadzać

Dezynfekcja kurnika przeprowadzana jest w celu pozbycia się z kurnika mikroorganizmów, wirusów, roztoczy, które mogą zagrozić poprawnemu rozwojowi drobiu w kurnikach. Zabiegi dezynfekcji często łączy się zabiegami dezynsekcji co zapewnia lepszą skuteczność.

Dezynfekcja kurników co zrobić aby była skuteczna

Aby dezynfekcja kurnika i dezynsekcja kurnika były skuteczne zabiegi te muszą zostać przeprowadzone w odpowiedni sposób.

dezynfekcja zabiegi ddd w kurnikach

Na skuteczność zabiegów dezynfekcja kurnika i dezynsekcja kurnika wpływają między innymi czynniki takie jak temperatura pomieszczenia podczas wykonywania zabiegów, dokładność wykonywania zabiegów dezynfekcja kurnika i dezynsekcja kurnika, dokładność mycia i sprzątania przed zabiegami dezynfekcja kurnika i dezynsekcja kurnika oraz stężenie i rodzaj środków, które zastosowane zostały podczas zabiegów dezynsekcja kurnika i dezynfekcja kurnika.

Szukasz firmy zajmującej się dezynfekcją kurników i obiektów inwentarskich? Skontaktuj się z nami a otrzymasz darmową wycenę usługi.

Jak przygotować kurnik do dezynfekcji

Dezynfekcja kurnika i dezynsekcja kurnika są zabiegami odbywającymi się w pustym kurniku. Z kurnika w którym odbywać będą się zabiegi dezynfekcja kurnika i dezynsekcja kurnika powinny zostać usunięte zwierzęta, wszelkiego rodzaju przedmioty, znajdujące się wewnątrz budynku wyposażenie, odchody, ściółka, kurz, pajęczyny, pozostałości paszy, a także wszelkie inne przedmioty lub resztki, które mogą zostać z niego usunięte na czas zabiegu.

Sprzątanie przed dezynfekcją kurnika

Sprzątanie powinno obejmować wszystkie powierzchnie kurnika w tym również miejsca trudno dostępne takie jak spodnie elementy poideł i karmideł oraz szczeliny znajdujące się przy wentylacji i oknach. W tego typu miejscach jest wilgotno, ciemno i ciepło. Czynniki te tworzą warunki szczególnie sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów. Po usunięciu wspomnianych zwierząt, przedmiotów i resztek kurnik powinien zostać umyty. Już po wykonaniu wymienionych zabiegów liczebność mikroorganizmów w kurniku znacząco spada.

Dopiero po umyciu kurnika nadchodzi jednak czas na właściwe zabiegi dezynfekcji i dezynsekcji kurnika. Dezynfekcja kurnika powinna odbywać się dopiero wtedy, gdy wysechł już on po myciu. W przypadku dezynfekcji przeprowadzanej na mokrych powierzchniach dochodzi do zmniejszenia się stężenia preparatu, który stosowany jest podczas dezynfekcji co prowadzi do zmniejszenia się skuteczności samego zabiegu. Każdy preparat do dezynfekcji kurnika lub środek do dezynfekcji kurnika stają się mniej skuteczne jeśli zmniejszy się ich stężenie. To jak bardzo preparat do dezynfekcji lub środek do dezynfekcji staje się mniej skuteczny jest kwestią indywidualną dla każdego ze środków używanych podczas dezynfekcji. Zabiegi dezynfekcja kurnika i dezynsekcja kurnika przeprowadzone w kurniku który nie zostanie do nich odpowiednio przygotowany będą mniej skuteczne. Rezygnacja z właściwej dezynfekcji i ograniczenie się jedynie do sprzątania i mycia również będzie błędem ponieważ mimo iż w ich wyniku liczebność mikroorganizmów spada to nie spada ona do poziomu przy którym przestają one stanowić zagrożenie dla drobiu.

Dezynfekcja kurnika metodą zamgławiania

dezynfekcja zamgławianie kurnika
Ostatnim etapem zabiegu dezynfekcji kurnika jest zamgławianie kurnika. Podczas zabiegu zamgławianie kurnika jego powierzchnie w całości pokrywane są cieczą roboczą w której składzie znajdują się specjalistyczne środki do dezynfekcji kurnika i woda. Specjalistyczne preparaty do dezynfekcji kurnika stosowane podczas zabiegu zamgławianie kurnika pozwalają na zmniejszenie ilości żyjących w kurniku drobnoustrojów do poziomu przy którym zagrożenie z ich strony dla żyjącego w kurniku drobiu zostanie znacząco zredukowane.

Dezynfekcja kurnika na mokro

Jedną z równie często stosowanych metod dezynfekcji kurnika jest oprysk zwany dezynfekcją na morko. Jest to bardzo skuteczna metoda dezynfekcji dlatego stosuje się ją bardzo często. Podczas zabiegu dezynfekcji kurnika na mokro stosuje się specjalne środki chemiczne działające powierzchownie. Do tego typu dezynfekcji obiektów inwentarskich stosuje się duże opryskiwacze jezdne.

Dezynfekcja kurnika poprzez ozonowanie

Alternatywą dla zamgławiania kurnika jest dezynfekcja kurnika poprzez ozonowanie kurnika. Ozonowanie kurnika jak sama nazwa wskazuje przeprowadzane jest za pomocą ozonu. Ozon, który stosowany jest podczas ozonowania produkowany jest za pomocą generatorów ozonu. Generatory ozonu wytwarzają ozon z tlenu znajdującego się w powietrzu. Ozon to wyjątkowo nietrwały gaz w związku z czym wszystkie jego cząsteczki samoczynnie rozpadają się po przeprowadzeniu zabiegu.

dezynfekcja ozonowanie kurnika

Właśnie podczas rozpadu ozonu dochodzi do niszczenia mikroorganizmów. Ozonowanie jest zabiegiem stosowanym również w wielu innych miejscach w których konieczna okazała się dezynfekcja lub usuwanie brzydkich zapachów. Przeprowadzane są miedzy innymi zabiegi takie jak ozonowanie mieszkań, ozonowanie domów, ozonowanie miejsc zgonu, ozonowanie pokoi hotelowych, ozonowanie samochodów ciężarowych, ozonowanie ciężarówek lub ozonowanie busów.

Bioasekuracja kurnika

Obok dezynfekcji pomiędzy wstawieniami konieczne jest również wykonywanie codziennych rutynowych działań mających na celu dezynfekcje działań bioasekuracyjnych takich jak dezynfekcja pojazdów obuwia i rąk. Jeśli chodzi o bioasekurację to dotyczące jej zalecenia dość często się zmieniają głównie w zależności od częstotliwości występowania chorób zwierząt na danym obszarze dlatego trudno o jednoznaczne wskazanie jej zasad. Takie częste zmienianie zasad obserwowaliśmy między innymi w przypadku ASF dziesiątkującego stada świń. Z jednej strony Polska podzielona była na strefy w zależności od szacowanego ryzyka przeniesienia ASF do ferm znajdujących się na terenie dalej strefy. W każdej ze stref obowiązywały inne zasady bioasekuracji. Granice stref zmieniały się wraz z wykrywaniem kolejnych zachorowań na ASF. Wraz z kolejnymi rozporządzeniami Ministra Rolnictwa zmianom ulegały również zasady obowiązujące wewnątrz stref.

Dezynfekcja kurnika cena

Firma insektpol oferuje usługę profesjonalna dezynfekcja kurnika wszystkimi dostępnymi na rynku metodami. W związku z tym bez względu na to jaką metodą postanowimy przeprowadzić zabieg dezynfekcja kurnika najlepiej będzie zlecić go firmie insektpol. Jesteśmy również producentem profesjonalnych środków do dezynfekcji kurników. Oferujemy profesjonalny preparat do dezynfekcji kurnika dezynfektol B, a także inne preparaty do dezynfekcji.

Cena dezynfekcji kurnika jest kwestią indywidualną dla każdego kurnika. To ile będzie kosztowało odkażanie kurnika uzależnione jest od kilku czynników. Czynniki te to między innymi powierzchnia kurników, ilość kurników, to w jakiej odległości od siebie znajdują się kurniki, rodzaj kurników, a także kilka innych czynników. W celu zapoznania się z aktualnymi kosztami dezynfekcji konkretnego kurnika najlepiej skontaktować się z firmą insektpol.

1 comment on “Dezynfekcja kurnika – metody, przeprowadzanie zabiegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.