gazowanie zboża

Gazowanie zboża to zabieg który ma na celu pozbycie się z ziarna szkodliwych owadów takich jak wołek zbożowy, trojszyk, rozkruszek i innych. Przy wykonywaniu tego typu zabiegów stosuje się różnego rodzaju fumiganty. Aktualnie najpopularniejszym z nich jest fosforowodorów w postaci tabletek.

Gazowanie zboża – jak wygląda zabieg dezynsekcji zboża

Gazowanie zboża należy przeprowadzać zgodnie ze standardową procedurą w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i skuteczności zabiegu. Zabieg dzieli się na kilka poszczególnych czynności:

  1. inspekcja pomieszczeń przeznaczonych do gazowania,
  2. uszczelnianie obiektu przeznaczonego do fumigacji,
  3. zamknięcie i zabezpieczenie obiektów,
  4. wyłożenie gazu i doszczelnienie materiału,
  5. monitorowanie gazowanego obiektu i pomiary stężenia gazu,
  6. wietrzenie obiektu po gazowaniu zboża,
  7. udostępnienie gazowanego obiektu.

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Inspekcja pomieszczeń przed gazowaniem zboża

Profesjonalnie przeprowadzony zabieg gazowania zboża rozpoczyna się od inspekcji pomieszczeń przeznaczonych do fumigacji w celu zaplanowania prac i oszacowania jak przygotować pomieszczenie do dezynsekcji zboża.

Uszczelnianie pomieszczeń, które będą poddane dezynsekcji

Drugim etapem gazowania zboża jest właściwe doszczelnienie obiektu oraz zadbanie o to aby zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas przeprowadzania zabiegu. Techniki doszczelniania są odmienne w różnych obiektach. Produkty sypkie, w workach lub luźno przechowywane wymagają przykrycia odpowiednią folią fumigacyjną. W przypadku obiektów mogą one okazać się za duże, aby mogły być zabezpieczone jedną folią, dlatego używa się ich więcej i skleja się odpowiednim materiałem klejącym. Ważne aby zadbać o to by wszystkie połączenia były gazoszczelne, w przeciwnym wypadku zabieg może się nie udać. Obiekt poddawany fumigacji należy także odpowiednio oznakować oraz wyznaczyć strefy w których nie mogą przebywać ludzie.

Gazowanie zboża, aplikacja gazu

Po zakończeniu doszczelniania materiału który przeznaczony jest do fumigacji, należy zamknąć obiekt w którym będzie przeprowadzany zabieg gazowania zboża. Technika gazowania w dużym stopniu zależy od rodzaju użytego fumigantu (czy jest to ciało stałe czy gaz). Po ponownym sprawdzeniu szczelności obiektu przeszkolona ekipa wyposażona w odzież i obuwie ochrony osobistej może przystąpić do aplikacji gazu. Na tym etapie należy mieć na uwadze aby nikt postronny nie wszedł na teren zabezpieczony na czas gazowania zboża.

Najczęściej stosowanymi środkami ochrony roślin do fumigacji zboża są:

  • QuickPhos Pellets 56 GE (pigułki)
  • QuickPhos Tablets 56 GE (tabletki).
  • Phostoxin 56 GE

Nadzór nad gazowanym zbożem

Podczas wykonywania zabiegu gazowania zboża należy nadzorować cały proces poprzez kontrolę stężeń oraz zabezpieczenia obiektu. Od sytuacji danego obiektu zależy, czy jest wymagana ciągła obecność kierującego fumigacją lub osoby przez niego wyznaczonej. Odczyty stężenia gazu w małych i bardzo szczelnych obiektach, które są dobrze zamknięte, mogą odbywać się zgodnie z wcześniej określonymi odstępami czasu, natomiast duże obiekty lub obiekty, do których osoby postronne mogą mieć dostępu, wymagają zazwyczaj stałego nadzoru. Pomiar stężenia w obiektach poddawanych fumigacji należy przeprowadzać za pomocą czujników renomowanych firm oraz z pewnością, że są one odpowiednio skalibrowane. Ponadto podczas kontroli stężeń należy zadbać o własne bezpieczeństwo korzystając z odzieży ochrony osobistej.

Odwietrzanie zboża po dezynsekcji

Odwietrzenie obiektu to jeden z ostatnich etapów gazowania zboża lub towaru. Wszystkie takie działania, jak otwieranie drzwi okien, usunięcie folii fumigacyjnej, pomiary stężenia gazu itp. muszą być prowadzone w środkach ochrony układu oddechowego! Należy usunąć uszczelnienie budynku zgodnie z wcześniej przyjętym planem. Stężenie gazu powinno być monitorowane stale, zanim nie obniży się poniżej górnej granicy, zgodnie z krajowymi przepisami, pozwalającej na bezpieczną pracę.

Udostępnienie gazowanego obiektu

Po wywietrzeniu obiektu i materiału poddawanego gazowaniu i potwierdzeniu bezpiecznego poziomu gazu obiekt może zostać oddany użytkownikowi. Z zabiegu zostaje przygotowany odpowiedni raport i przekazany klientowi wraz z informacjami o osiągniętym stężeniu i wyniku przeprowadzonego zabiegu.

Zaufaj profesjonalnej firmie z doświadczeniem

Korzystając z naszej usługi otrzymujesz:

  • Profesjonalne doradztwo,
  • Bezpieczeństwo,
  • Wysoką skuteczność zabiegu,
  • Zabiegi wykonane przez pracowników z doświadczeniem,
  • Zabiegi z użyciem wysokiej jakości preparatów

Darmowa wycena

Masz pytania lub potrzebujesz usługi gazowania zboża? Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego lub zadzwoń pod numer dostępny poniżej.

    [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

    Wolisz zadzwonić? Skorzystaj z numer podanego poniżej.

    +48 732 732 770

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.