Czym jest ozonowanie
Ozonowanie to zabieg dezynfekcji pozwalający na pozbycie się wszelkich mikroorganizmów z otoczenia w którym wykonywana jest usługa. Zabieg ten jest także skuteczny na koronawirusa COVID-19. mogące mieć szkodliwe skutki dla ludzkiego zdrowia. Oprócz tych właściwości ozonowanie neutralizuje przykre zapachy, takie jak dym papierosowy czy spalenizna.
Gdzie można stosować ozonowanie?
Zabieg ozonowania można wykonywać w wielu miejscach. Ozonowanie najczęściej wykonuje się:
- Ozonowanie pomieszczeń (lokali, biur, mieszkań, domów, szpitali),
- Ozonowanie pojazdów (osobowych oraz ciężarowych),
- Ozonowanie obiektów inwentarskich,
Skąd się bierze i jak działa ozon?
Ozon jest naturalnym składnikiem atmosfery. Powstaje w trakcie bądź po burzy. Jednak przy ozonowaniu gaz produkowany jest w specjalnych generatorach ozonu, które wchodząc w reakcję z drobnoustrojami, bakteriami czy pleśnią, doprowadzają do całkowitego ich zabicia. Ozon (nazywany też aktywnym tlenem) to gaz niepalny o kolorze błękitnym, który można określić jako najsilniejszy specyfik służący dezynfekcji, ponieważ ma działanie bakteriobójcze. Trzeba również zaznaczyć, że nie jest on trwały oraz rozpuszcza się w wodzie. Gaz ten ma wiele zastosowań. Najbardziej znane to ochrona naszej planety przed niebezpiecznymi promieniami UV wytwarzanymi przez słońce. Służy również do oczyszczania wody (jednak nie zdarza się to zbyt często ze względu na jego toksyczne niekiedy działanie).
Mniej znanym zastosowanie ozonu jest stomatologia. Najczęściej jednak spotykany jest w oczyszczaniu pomieszczeń przed drobnoustrojami, grzybami czy bakteriami, ale także usuwa nieprzyjemne zapachy zarówno w wielkich magazynach przemysłowych jak i w mniejszych pomieszczeniach. Jego zaletą jest to, że jest samowystarczalny, a co za tym idzie, nie potrzebuje innych środków chemicznych do dezynfekcji. Zabija bakterie już przy stężeniu 13µg/dm3.
Czy ozon jest bezpieczny ?
A więc ozon jest bezpieczny, ale też trujący. Dla ludzkiego zmysłu wyczuwalny jest on w stężeniu od 0,02 ppm i wtedy jest jak najbardziej bezpieczny zarówno dla człowieka jak i zwierzęcia domowego. Jednak kiedy stężenie przekracza 0,08 ppm, gaz staje się niebezpieczny (gdy jest wdychany przez co najmniej osiem godzin). W związku z tym lepiej jest nie używać ozonu na własną rękę, a zgłosić się do wyspecjalizowanych firm zajmujących się ozonowaniem pomieszczeń.
Podsumowując, ozon jest bezpieczny, jednak jeśli jego stężenie przekracza dopuszczalną normę, może okazać się trujący. Jest jednym z najczęściej używanych naturalnych preparatów do dezynfekcji pomieszczeń i rzeczy. W porównaniu do chloru jest znacznie zdrowszym gazem w przeprowadzaniu rożnych zabiegów. Działa również szybciej oraz dokładniej, co daje lepsze efekty na przyszłość.
1 comment on “Ozonowanie powietrza, pomieszczeń, mieszkania – co to jest i co daje?”