Brzuchacz-drapieżny

Czym jest brzuchacz drapieżny?

Brzuchacz drapieżny jest gatunkiem roztoczy z rodziny brzuchaczowatych (Pyemotidae). Jest on pasożytem zewnętrznym innych gatunków roztoczy i owadów.

Jak wygląda brzuchacz drapieżny?

Brzuchacz drapieżny jest roztoczem stosunkowo niewielkim. Posiada wydłużone i podzielone na szereg odcinków ciało. Odnóża brzuchacza drapieżnego są stosunkowo długie, a chelicery sztylecikowate. Stopy IV pary odnóży samic brzuchacza drapieżnego otoczone są banieczkowatym fałdem.

Młode samice brzuchaczy drapieżnych są szare lub żółtawe. Ich wydłużone ciała mają do 0,22 milimetra długości. Hysterosoma jest znacznie większa od prodosomy i wyraźnie od niej oddzielona. U dorosłych samic hysterosoma pęcznieje. Może ona osiągnąć nawet 2 milimetry długości.

Samce brzuchacza drapieżnego są niewielkie. Mają one od 0,14 do 0,16 milimetra długości. Zazwyczaj przytwierdzone są do ciał samic brzuchaczy drapieżnych.

Rozmnażanie się i rozwój brzuchacza drapieżnego

Cały rozwój brzuchaczy drapieżnych następuje wewnątrz ciała samicy. Przeciętna samica brzuchacza drapieżnego rodzi od 200 do 300 osobników.

Żerowanie brzuchacza drapieżnego

Brzuchacz drapieżny jest zewnętrznym pasożytem owadów i roztoczy żyjących na terenie magazynów. Często zdarza się jednak, że ten mały robak atakuje również ludzi i zwierzęta stałocieplne. Jego ataki powodują zapalenie skóry, swędzenie oraz zaczerwienienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.