owady-w-mieszkaniu

Nasze mieszkania są miejscami w których najczęściej nie chcielibyśmy mieć żadnych innych zwierząt poza naszymi zwierzętami domowymi takimi jak psy lub koty. Niestety nie zawsze tak się dzieje ponieważ w naszych domach mogą pojawiać się różne rodzaje zwierząt, które nie są w nich mile widziane. Zwierzęta, które pojawiają się w mieszkaniach, ale nie są w nich mile przez nas widziane w większości zaliczamy do jednej z trzech grup, a mianowicie do roztoczy, owadów lub gryzoni. Zwalczanie zwierząt zaliczanych do tych grup to odpowiednio dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja. Właśnie temu robactwu oraz jego zwalczaniu poświęcimy ten artykuł. Dowiecie się z niego jakie robaki pojawiają się w mieszkaniach, czym się żywią, gdzie się chowają, jak się pozbyć owadów z mieszkania oraz  jakie straty powodują.

Roztocze w mieszkaniu

roztocza-Owady-w-mieszkaniu

Najpowszechniejsze robaki w mieszkaniu to roztocze. Są one jednak jednocześnie bardzo małe w związku z czym nie możemy ich zobaczyć gołym okiem. Roztocze są przyczyną alergii mogącej prowadzić nawet do astmy. Roztocze odżywiają się głównie ludzkim naskórkiem będącym jednym z głównych składników kurzu domowego. Pojawiają się w każdym mieszkaniu, ale na ich liczebność możemy znacząco wpływać. Możemy je zwalczać między innymi za pomocą specjalistycznych preparatów takich jak Alergoff ® Pro, a także poprzez sprzątanie i regularne pranie ubrań i pościeli w odpowiednio wysokiej temperaturze. Niestety całkowite wyeliminowanie roztoczy z mieszkania nie jest możliwe.

Istnieją jednak sposoby pozwalające na wyeliminowanie z naszych mieszkań przedstawicieli pozostałych pojawiających się w naszych mieszkaniach grup, a mianowicie owadów i gryzoni.

Owady w mieszkaniu co jedzą

owady-w-mieszkaniu-mucha

W mieszkaniach często, choć już nie tak często jak jest to w przypadku roztoczy pojawiają się też owady. Owady pojawiające się w mieszkaniach najczęściej odżywiają się naszą żywnością, znajdującymi się w naszych mieszkaniach przedmiotami lub naszą krwią. Owady w przeciwieństwie do roztoczy mogą zostać przez nas zostać całkowicie wyeliminowane z naszych mieszkań jeśli podejmiemy odpowiednie działania mające na celu zapobieganie przechodzeniu owadów do naszych mieszkań z zewnątrz oraz ich zwalczanie.

Najpowszechniejsze w mieszkaniach są owady odżywiające się zgromadzoną przez nas żywnością. Owady odżywiające się naszą żywnością różnią się od siebie swoimi preferencjami. Niektóre na przykład muchy lub owocówki odżywiają się wyłącznie pokarmem płynnym. Inne takie jak na przykład rybiki cukrowe i karaluchy odżywiają się wyłącznie pokarmem stałym.

Naszą krwią odżywiają się pluskwy i komary. Owady odżywiające się krwią pojawiają się na terenie mieszkań znacznie rzadziej, ale są one znacznie bardziej dla nas uciążliwe. Kłopotliwe, a jednocześnie wyjątkowo trudne do zwalczenia są zwłaszcza pluskwy.

Naszymi przedmiotami odżywiają się między innymi mole odzieżowe odżywiające się jak sama nazwa mówi naszymi ubraniami, a także innymi rodzajami tkanin. Przedmiotami szczególnie narażonymi na zniszczenie przez owady są obok naszych ubrań książki, wypchane zwierzęta i zbiory entomologiczne.

Szkodniki drewna w mieszkaniach pojawiające się w mieszkaniach odżywiają się rzecz jasna drewnem. W drewnianych przedmiotach najczęściej żeruje kołatek domowy, w drewnie wbudowanym spuszczel pospolity, a w parkietach miazgowiec parkietowiec. Gatunków szkodników drewna jest jeszcze wiele więcej te które wymieniliśmy pojawiają się jednak najczęściej.

Jak widać zakres pokarmów i przedmiotów mogących być pokarmem owadów żyjących w mieszkaniach jest wyjątkowo szeroki.

Owady w mieszkaniu gdzie są

Różne gatunki owadów występujących w mieszkaniach upodobały sobie różne pomieszczenia. Najczęściej pojawiają się one w tych pomieszczeniach w których najłatwiej jest im znaleźć pożywienie.

Pluskwy pożywiają się naszą krwią w czasie kiedy śpimy w związku z czym często pojawiają się w pobliżu miejsc naszego spoczynku. Jeśli mamy więc robaki w pościeli, robaki w poduszkach, robaki w łóżku, robaki w sypialni, robaki w kanapie, robaki w sofie, robaki w leżance lub robaki w materacu to bardzo możliwe, że mamy pluskwy.

W kuchniach pojawiają się owady odżywiające się naszą żywnością takie jak karaluchy. Jeśli więc mamy owady w kuchni to bardzo możliwym jest, że są to karaluchy.

Mole odzieżowe odżywiają się ubraniami, a ubrania najczęściej przechowujemy w szafach. Jeśli więc mamy owady w ubraniach, owady w szafach, owady w szafce lub owady w komodzie to mogą to być mole odzieżowe.

Mrzyk muzealny żeruje w futrach, wypchanych zwierzętach, skórach oraz produktach wykonanych z wełny lub jedwabiu. Jeśli więc mamy robaki w futrze, robaki w jedwabiu, robaki w wełnie lub robaki w trofeach myśliwskich to bardzo prawdopodobnym jest to, że owadem z którym mamy problem jest mrzyk muzealny.

Co zrobić żeby nie mieć owadów ?

Na ilość owadów w mieszkaniu duży wpływ mają panujące w nim warunki. Wiele z owadów pojawiających się na terenie mieszkań preferuje dużą wilgotność w związku z czym nie będą one pojawiać się w mieszkaniach w których wilgotność jest niska. Dotyczy to między innymi rybików cukrowych i moli odzieżowych. Niestety obniżenie wilgotności w mieszkaniu jest trudne, a poza tym jest ono skuteczne tylko w stosunku do nielicznych gatunków owadów.

Wiele spośród robaków odżywia się naszą żywnością w związku z czym powinniśmy zadbać o to, aby była ona właściwie zabezpieczona przed nimi. Osiągnąć to można poprzez umieszczanie jej w szczelnych szafach. Jeśli chodzi o atrakcyjne dla owadów cenne przedmioty jak wspominane wcześniej trofea myśliwskie to najlepiej umieścić je w miejscu w którym nie uzyskają one do nich dostępu na przykład wewnątrz szczelnie zamkniętych gablot.

Owady w mieszkaniu zwalczanie

To w jaki sposób rozwiązać problem robactwa w mieszkaniu uzależnione jest od tego z jakim robactwem mamy w nim do czynienia. Zwalczanie owadów czyli dezynsekcja najczęściej przeprowadzane jest za pomocą substancji chemicznych. Substancje te zazwyczaj nanoszone są poprzez zamgławianie lub oprysk. Różnica pomiędzy tymi metodami polega na różnicy w rozmiarach powstających podczas wspomnianych zabiegów kropli. Dezynsekcja mieszkania za pomocą środków chemicznych to skuteczny zabieg pozwalający na całkowite wyeliminowanie sprawiających problemy owadów z mieszkania. Inne metody są mniej popularne. Pluskwy bywają zwalczane przez wymrażanie pluskiew, ale nie jest szczególnie skuteczna metoda zwalczania pluskiew. Inna popularna metoda na owady to lepy. Lepy mogą być stosowane do zwalczania różnych gatunków owadów szczególnie skuteczne są one jednak w zwalczaniu owadów latających, która maja tendencje do częstego przemieszczania się na niewielkie odległości.

Środki na owady w mieszkaniu

Środki chemiczne którymi zwalczane są owady zazwyczaj nie są dla nas równie szkodliwe jak dla nich. Mimo to nie powinniśmy narażać się na niepotrzebny kontakt z nimi. Z tego powodu po przeprowadzeniu dezynsekcji mieszkania nikt nie powinien w nim przebywać. To jak długi jest czas przez który nikt nie powinien przebywać w mieszkaniu poddanemu zabiegowi dezynsekcja mieszkania uzależnione jest od tego jaki środek został użyty podczas zabiegu dezynsekcji mieszkania.

Środki stosowane podczas dezynsekcji cechują się szerokim działaniem. Zabijają one wszystkie gatunki owadów występujące w miejscu w który odbywał się ten zabieg. Jest to zatem skuteczne rozwiązanie naszego problemu jeśli mamy problem z karaluchami, problem z prusakami, problem z rybikami cukrowego lub zwalczanie rybików cukrowych. Dezynsekcja mieszkania to zabieg którego wykonanie najlepiej zlecić specjalistycznej firmie DDD. Dlaczego warto tak zrobić? Po pierwsze mamy wtedy pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony najskuteczniejszymi dostępnymi na rynku środkami. Środki dostępne w sklepach często są mniej skuteczne.

Dla skuteczności dezynsekcji nie niej ważna od rodzaju użytego środka jest metoda jego naniesienia. Najskuteczniejsze najczęściej są metody takie jak oprysk i zamgławianie. Zwalczanie owadów tymi metodami wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Duże znaczenia ma też sposób przeprowadzenia zabiegu. Z tego powodu samodzielne zwalczanie owadów w domu często bywa mało skuteczne podczas gdy w przypadku skorzystania z usług profesjonalnej firmy DDD mamy pewność, że podjęte przez nią działania będą całkowicie skuteczne w zwalczaniu owadów. Samodzielne zwalczanie owadów mało skuteczne jest zwłaszcza jeśli konieczne jest zwalczanie pluskiew, zwalczanie karaluchów lub zwalczanie mrówek faraona. Jeśli więc zastanawiacie się jakie są najskuteczniejsze metody na pluskwy, skuteczne metody na karaluchy lub skuteczne metody na mrówki faraona to odpowiedzią jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD. Samodzielne zwalczanie owadów może być też niebezpieczne ponieważ osoby prywatne nie posiadają środków zabezpieczających przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych, które stosowane są w celu zwalczania owadów.

Rozwój owadów w mieszkaniu

pluskwa-w-mieszkaniu

Owady są zwierzętami rozwijającymi się dość szybko. Dotyczy to również owadów pojawiających się na terenie mieszkań. Tempo rozwoju owadów jest uzależnione głównie od gatunku. Najszybciej rozwijają się owady odżywiające się pokarmem płynnym na przykład muchy i muszki owocówki. Najdłużej rozwijają się owady odżywiające się pokarmami trudnymi do strawienia takie jak między innymi rybiku cukrowe i karaluchy. Oprócz gatunku na tempo rozwoju owadów duży wpływ mają również warunki takie jak temperatura, wilgotność i dostępność pożywienia. Większość owadów najszybciej rozwija się przy temperaturach wyższych niż pokojowa w związku z tym upraszczając możemy powiedzieć, że im jest cieplej tym szybszy będzie rozwój owadów.

Szybki rozwój insektów sprawia, że w miejscu w którym panują odpowiednie dla nich warunki populacja owadów szybko rozwija się do dużych rozmiarów. Dlatego pojawienie się owadów w domu zawsze wiąże się z koniecznością podjęcia działań mających na celu ich zwalczanie. Wiele spośród gatunków owadów pojawiających się w mieszkaniach jest wysoce odpornych na brak pożywienia. Dotyczy to zwłaszcza pluskiew i karaluchów.

Owady w mieszkaniu straty

Owady powodują duże straty na terenie mieszkań. Największym problemem są pluskwy. Pluskwy odżywiają się naszą krwią co prowadzi do powstawania nierzadko bolesnych ran. Owady mogą przenosić liczne zarazki. Przyczynia się do tego fakt, że często żerują one w śmieciach lub w odchodach. Żerowanie w śmieciach zdarza się wśród większości z występujących w domach owadów. Żerowanie w odchodach zdarza się zwłaszcza w przypadku much domowych. Muchy to owady wyjątkowo ruchliwe. Krótko żerują w jednym miejscu, a następnie przenoszą się w inne najczęściej oddalone o nie więcej niż kilka metrów. Taki sposób żerowania sprawia, że w ich przypadku przeniesienie zarazków na powierzchni ich ciał jest szczególnie prawdopodobne.

Owady w mieszkaniu- co zrobić żeby się ich pozbyć?

komar-owady-w-mieszkaniu

Owady sprawiające w mieszkaniach szczególnie poważne problemy przechodzą w nich cały cykl rozwojowy. Natomiast owady które nie mogą przejść całego swojego cyklu rozwojowego wewnątrz mieszkania takie jak na przykład komary nie sprawiają już wewnątrz mieszkań takich problemów. Aby mogły rozwijać się w mieszkaniach muszą najpierw się do nich dostać. Czasami sami przynosimy je na sobie lub w swoich bagażach. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku pluskiew. Najczęściej jednak owady trafiają do naszych mieszkań przez różnego rodzaju szpary i otwory. Zapobiec temu możemy jeśli zadbamy o to, aby w naszych mieszkaniach nie było szpar ani otworów przez które owady mogłyby przedostać się do nich z zewnątrz. W przypadku szczególnie małych owadów na przykład mrówek faraona może to być jednak bardzo trudne. Owady bardzo często trafiają do naszych mieszkań również przez otwarte okna.

Owady żerujące w drewnie

Ze względu na szczególny sposób życia jako odrębną grupę wyróżnić można owady żerujące w drewnie. Owady żerujące w drewnie większość swojego życia spędzają pod postacią larwy, która przez cały czas żeruje w jednym kawałku drewna. Stadium osobnika dorosłego trwa krótko, a w jego trakcie drewnojady zajmują się głównie rozmnażaniem. Z tego względu owady żerujące w drewnie muszą być zwalczane w czasie gdy znajdują się w jego wnętrzu. Powoduje to, że zwalczane są one zupełnie innymi metodami niż jest to w przypadku innych gatunków owadów. Najczęściej zwalczane są one za pomocą fumigacji fosforowodorem lub żelu owadobójczego XILIX gel.

Gryzonie w mieszkaniu

Myszy i szczury są największymi z robactwa często pojawiającego się na terenie mieszkań. Posiadają one silne zęby. Dzięki temu mogą one uszkadzać opakowania i przedostawać się przez nie do znajdującej się w ich wnętrzu żywności. Myszy i szczury zjadają zgromadzoną przez nas żywność, a tą której nie zjedzą zanieczyszczają zwłaszcza swoimi odchodami. Pojedyncze odchody gryzoni najczęściej potocznie nazywamy bobkami. Odchody te często widywane są obok żywności, a poza tym również za przedmiotami lub wzdłuż ścian. Ilość bobków pozostawianych przez gryzonie jest niestety bardzo duża. Dlaczego tak jest? Gryzonie to zwierzęta o szybkiej przemianie materii. Z tego powodu zjadają one duże ilości pożywienia co wiąże się z dużą ilością wydalanych przez nie odchodów. Szybka przemiana materii wśród gryzoni wynika z ich stałocieplności i małych rozmiarów ciała. Jako zwierzęta stosunkowo małe gryzonie szybko tracą ciepło w związku z czym muszą je też szybko produkować.

Rozpoznanie obecności gryzoni nie jest trudne. Zazwyczaj dowiadujemy się o niej dzięki wydawanym przez nie odgłosom takim jak piski oraz odgłosy jakie wydają podczas przemieszczania się. Świadczą też o nich wspomniane odchody, zauważenie osobników oraz powodowane przez gryzonie zniszczenia.

Bardzo często zdarza się, że żerowanie myszy i szczurów prowadzi do konieczności wyrzucenia sporej części spośród zgromadzonej przez nas żywności.

Inne robaki w mieszkaniu

-prosionek-szorstki

Jeśli chodzi o robactwo którego nie można zaliczyć do roztoczy, owadów ani gryzoni to w naszych mieszkaniach najczęściej pojawiają się pająki i prosionki szorstkie.

Prosionki szorstkie to małe, lądowe, pokryte pancerzem skorupiaki. Lubią one wilgoć w związku z czym pojawiają się głównie w niżej położonych i zawilgoconych mieszkaniach.

Pająki odżywiają się głównie owadami w związku z czym aby były one na stałe obecne w mieszkaniu muszą w nim występować również owady. Oznacza to, że jeśli podejmiemy odpowiednie działania mające na celu zwalczanie żyjących w mieszkaniu owadów to nie będziemy musieli się długo martwić pająkami. Na szczęście żyjące w Polsce pająki nie są groźne dla ludzi w związku z czym ich występowania nie jest związane z poważnymi zagrożeniami. Można je nawet uznać za pożyteczne ponieważ zwalczają owady. Niestety sama obecność pająków zazwyczaj nie wystarcza do rozwiązania problemów z owadami. Obecność pająków jest sporym problemem dla osób cierpiących na arachnofobię, oraz wiąże się z koniecznością sprzątania wykonywanych przez nie sieci.

Rzecz jasna w naszych mieszkaniach mogą pojawiać się również inne gatunki robactwa. Często pojawiają się w nich między innymi robaki charakterystyczne dla innych środowisk synantropijnych np. Pleśniakowiec lśniący występujący głównie na terenie ferm drobiu, a także liczne gatunki szkodników magazynowych. W mieszkaniach mogą też oczywiście pojawiać się przypadkowo wszelkie inne gatunki występujących w Polsce owadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.